Економіст розповів, що буде з цінами на цукор
16 Жовтня 15:36Економічний експерт Олег Пендзин в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському розповів про фактори, які впливатимуть на ціну цукру в Україні в найближчому майбутньому. За його словами, ключову роль відіграватимуть не лише результати цьогорічного врожаю цукрових буряків, але й можливість експорту до Європейського Союзу.
“Коли ми з вами говоримо про перспективи, треба розуміти дві речі. Перша – стан врожаю і що буде в реальній дійсності зараз з того цукрового буряка, який власне збирається. І другий момент – що нас чекає в перспективі з європейським експортом”,
– зазначив Пендзин.
Експерт пояснив, що поточні низькі ціни на цукор в Україні пов’язані з обмеженням експорту до Європи:
“Україна мала непоганий експортний потенціал в Європу, який перекрили. І той загальний обсяг цукру, який був вироблений, лишився в країні. І він тисне на ціни, чому вони й не ростуть”.
Щодо впливу аномальної спеки на цьогорічний врожай, Пендзин зазначив, що зарано робити остаточні висновки. Маркетинговий рік по цукру починається лише в листопаді, а період цукроваріння тільки стартує.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Експерт також нагадав, що буряковий цукор традиційно дорожчий за тростинний, але в минулі роки високі світові ціни дозволяли українському цукру бути конкурентоспроможним на міжнародному ринку.
Втім, для більш точної оцінки ситуації Пендзин рекомендує почекати до листопада.
“Краще це питання віднести ближче до листопада, коли ми принаймні зрозуміємо фактичну собівартість ціни цукру в Україні, які загальні обсяги цукроваріння відбулися і що робиться з цінами на світовому ринку”,
– резюмував економіст.
Як повідомляв , у 2024 році Україна вичерпала свої річні квоти на цукор в ЄС за перші пів року. У 2024 році ця цифра становила 262 652,68 тонн.
Однак у 2025 році квоти будуть ще меншими – приблизно у 2,5 раза. Квоти на безмитне ввезення українського цукру до ЄС у 2025 році становитимуть 109 438,62 тонни. Усе, що ввозитиметься понад цей обсяг, обкладатиметься митом. Ця практика в ЄС називається “Поглибленою та всеохопною зоною вільної торгівлі”.