Економія та прозорість: ще більше медтоварів лікарні купуватимуть через Prozorro Market
12 Березня 16:07
Кабінет Міністрів України розширив на 27 позицій перелік лікарських засобів та на 42 позиції список медичних виробів, обов’язкових до закупівлі закладами охорони здоров’я через електронний каталог Prozorro Market. Про це з посиланням на відповідну урядову постанову повідомили у Міністерстві охорони здоров’я, інформує Комерсант український.
Зазначається, що згадані зміни закріплені в урядовій постанові №278, яка набирає чинності з 1 квітня 2025 року. Доповнений перелік лікарських засобів та медичних виробів міститься у додатку до нормативного акту.
Що передбачається купувати через Prozorro Market
Обов’язкові до закупівлі закладами охорони здоров’я та структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних адміністрацій із використанням е-каталогу стануть 427 лікарських засобів та 134 медичних вироба.
Зокрема, йдеться про 27 лікарських засобів, які належать до різних номенклатурних груп:
– антитромботичні та антигеморагічні препарати;
– ліки від серцево-судинних хвороб;
– антибактеріальні, противірусні ліки та вакцини;
– гінекологічні препарати;
– протипухлинні препарати та імуностимулятори;
– психолептичні, протиепілептичні ліки, анальгетики та психоаналептики;
– протиалергічні препарати.
Крім того, на 42 позиції збільшився перелік медвиробів, які лікарням треба закуповувати через е-каталог. Їх номенклатурні назви відносяться до трьох груп:
– 17 позицій медвиробів для проведення гемодіалізу та перитонеального діалізу (діалізатор, фільтр для очищення діалізату, кровопровідні магістралі до діалізатору тощо). Вони є критично необхідними для пацієнтів із термінальною нирковою недостатністю, які проходять процедуру замісної ниркової терапії.
– 4 позиції медвиробів для проведення кардіохірургічних втручань (кардіостимулятори, штучні серцеві клапани, судинні протези та набори для ангіопластики).
– 21 позиція медвиробів для хірургії, анестезіології та інтенсивної терапії (катетери, ножиці, щипці, затискачі, дисектори, зонди хірургічні, інкубаційна трубка тощо). Вони використовуються для виконання ургентних та планових хірургічних втручань, а також у відділеннях інтенсивної терапії.

У чому переваги купівлі через е-каталог
Prozorro Market є ефективним інструментом для закупівлі медичних товарів. Закупівлі через Prozorro Market забезпечують для покупця більш низьку ціну завдяки більшій кількості пропозицій постачальників.
Приміром, завдяки високому рівню конкурентності у е-каталозі, лікарні заощаджують в середньому 15% від очікуваної вартості товарів або понад 2,5 млрд грн, які вони можуть використовувати для підвищення заробітної плати працівникам, додаткових закупівель тощо.
Електронний каталог Prozorro Market працює за принципом маркетплейсу і є безоплатним для замовників. Медичну частину каталогу адмініструють фахівці “Медзакупівель України”.
У 2024 році вартість медичних товарів, що лікарні придбали через цей маркетплейс, склала 16,2 млрд грн, що майже у 6,5 разів більше, ніж у 2023 році.
Як розвивається українська система публічних закупівель
У 2024 році роль Prozorro Market у закупівельній сфері значно зросла. Передусім цьому посприяли урядові рішення щодо суттєвого розширення з 1 березня 2024 року переліку позицій лікарських засобів та медичних виробів, обов’язкових до закупівлі закладами охорони здоров’я, а також те, що з 14 березня минулого року обов’язковими у Prozorro Market стали закупівлі продуктів харчування.
Крім цього, у 2024 році за допомогою каталогу купували, зокрема, але не виключно, шкільні автобуси, комп’ютерні симулятори управління дронами, інтерактивні лазерні стрілецькі тренажери, дрони/безпілотники для ЗСУ, комплекти постільної білизни для Укрзалізниці, електричну енергію. Популярність каталогу для «необов’язкових» категорій пояснюють його простотою для учасників та швидкістю проведення закупівель.
У 2024 році через систему Prozorro проводились спрощені закупівлі за кошти відомих донорських організацій – Світового банку, USAID, UK Dev, Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні, що є ознакою довіри до реалізованих у системі закупівельних механізмів, адже такі закупки не відносяться до публічних закупівель у розумінні Закону «Про публічні закупівлі».
А справжньою родзинкою закупівельного року стала рамкова угода для потреб оборони, яку вправі застосовувати як служби держзамовника – ДП «Агенція оборонних закупівель», Державний оператор тилу та Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України.
Особливістю рамкової угоди є конфіденційність частини інформації (наприклад, щодо учасників другого етапу), яка доступна лише обмеженому колу осіб, враховуючи безпекові питання.
Через механізм рамкової угоди у Prozorro купуються, зокрема, квадрокоптери, FPV-дрони, Mavic, автомобілі типу «Pick-Up», продукти харчування.
У 2024 році посилилась роль централізованих закупівельних організацій – ДП «Медичні закупівлі України», ДУ «Професійні закупівлі», Централізованої закупівельної організації Державного підприємства “Українські спеціальні системи”, які займаються формуванням та супроводженням е-каталогу Prozorro Market, закупівлями в інтересах замовників, розробляють і впроваджують уніфіковані форми закупівельних договорів за своїми галузевими напрямками.
Держустанова “Професійні закупівлі” наповнює каталог товарами широкого вжитку, “Медичні закупівлі України” – ліками та медвиробами, Держпідприємство “Українські спеціальні системи” – комп’ютерною технікою та програмним забезпеченням.
У 2024 році Держустанова «Професійні закупівлі» провела першу закупівлю за кошти і за правилами Світового банку.