Економія $100 млн на рік: як МВФ полегшує борговий тягар для України в умовах війни

14 Жовтня 2024 15:03
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Україна може зменшити своє боргове навантаження на майже 40% завдяки рішенню Міжнародного валютного фонду знизити вартість запозичень для країн, що розвиваються. Про це в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському«Комерсант Український» розповів доктор економічних наук і генеральний директор Advanter Group Андрій Длігач. На чому базується щедрість МВФ та на скільки відсотків зменшується боргове навантаження на Україну – КУ розбирався.

МВФ знизить вартість обслуговування державного боргу для країн, що розвиваються. Про відповідне рішення пресслужба МВФ повідомила у п’ятницю, 11 жовтня. Так, з листопада 2024 року фонд зменшить комісії (charges, surcharges та commitment fees), які підвищують вартість обслуговування боргу для держав, що розвиваються.

За словами директорки-розпорядниці МВФ Крісталіни Георгієвої, ці заходи спрямовані на підтримку країн-членів в умовах складної глобальної економічної ситуації та високих процентних ставок.

“У складних глобальних умовах наші держави-члени досягли консенсусу щодо всебічного набору заходів, який суттєво знижує вартість запозичень, дозволяючи водночас зберегти фінансові можливості МВФ для підтримки країн, які цього потребують”,

– зазначила Георгієва.

Затверджені зміни дозволять скоротити вартість запозичень на 36%, що дорівнює приблизно $1,2 млрд щорічно. Очікується також, що до 2026 року кількість країн, з яких стягуватимуться додаткові збори, зменшиться з 20 до 13. Це рішення має на меті полегшити тягар державного боргу для країн, які найбільше постраждали від економічних труднощів і потребують доступу до дешевших ресурсів для відновлення та розвитку.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Україна може зекономити 100 млн дол. на рік

За підрахунками, доктора економічних наук і генерального директора Advanter Group Андрія Длігача, Україна зможе зекономити близько 100 млн доларів на рік на обслуговуванні боргу при збереженні нинішньої інтенсивності програм фінансування МВФ. 

“Це суттєва економія, що призведе до зменшення боргового навантаження для України на 38%,”

– наголосив Андрій Длігач.

Длігач також пояснив, що в межах тих самих програм фінансування Україна платитиме на 30% менше на кожен долар кредиту, що означає зниження річної процентної ставки з 7% до менш ніж 5%. Це стало можливим завдяки рішенню МВФ, спрямованому на підтримку країн, що розвиваються, в умовах складної глобальної економіки.

“МВФ не є організацією для отримання прибутку, його мета – допомагати країнам. Враховуючи ризики, пов’язані з війною в Україні, фонд ухвалив безпрецедентне рішення надати підтримку нашій країні, хоча зазвичай це супроводжується вищими відсотковими ставками. Але з огляду на свою місію, МВФ вирішив знизити свої дохідні показники, щоб допомогти країнам, які потребують фінансової підтримки”

Андрій Длігач

Це рішення МВФ відкриває нові можливості для України в плані оптимізації боргових зобов’язань та створення більш сприятливих умов для економічного зростання в складний період, додає економіст.

Вказаний крок МВФ є важливим сигналом для глобальної економічної спільноти, що фонд готовий адаптувати свої фінансові інструменти, аби допомогти країнам, які стикаються з економічними викликами.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Авторка: Анастасія Федор

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз