Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує зростання ВВП України за підсумками 2024 року на рівні 3%, інфляції – 9%. В ексклюзивному коментарі Комерсанту українському економіст Андрій Новак заявив, що погіршений прогноз економічної ситуації в Україні має логічне пояснення.
Попередній прогноз фонду передбачав зростання ВВП у діапазоні від 2,5% до 3,5% та інфляції 8%.
За оновленим прогнозом МВФ, у другому півріччі 2024 року економічне зростання в Україні сповільниться через наслідки атак росіян на енергетичну інфраструктуру, вплив війни на ринок праці та рівень очікувань ділової активності, йдеться в релізі Національного банку.
“Прогноз зростання реального ВВП за підсумками 2024 року – на рівні 3%, а інфляції – до 9%. Розв’язання проблеми дефіциту електроенергії напередодні зими є критично важливим і вимагає скоординованих зусиль, у тому числі за участю міжнародних партнерів”, – йдеться в повідомленні.
Очікується, що економічне зростання у 2025 році МВФ прогнозує на рівні 2,5–3,5%. Водночас ризики прогнозу є надзвичайно високими.
У фонді також зазначили стабільність і ліквідність фінансового сектору та швидкі темпи реформування попри труднощі воєнного стану. Для збереження фінансової стабільності та підвищення готовності до потенційних потрясінь пріоритетним є зміцнення системи санації банків, планування на випадок непередбачених обставин та управління банками.
“Можливості для подальшого пом’якшення монетарної політики до кінця року зменшилися через ризики зростання інфляції, однак політика НБУ є адекватною та узгодженою з досягненням інфляційної мети в середньостроковій перспективі”, – йдеться у звіті.
Як наголошується, своєчасна та передбачувана зовнішня фінансова підтримка на умовах, що відповідають борговій стійкості, залишається необхідною для підтримання економічної стабільності.
В ексклюзивному коментарі Комерсанту українському економіст Андрій Новак заявив, що погіршений прогноз економічної ситуації в Україні має логічне пояснення.
“Саме затягування війни і інтенсифікація, скажімо, обстрілів рф українських і об’єктів енергетики і об’єктів інфраструктури – це все є прямими не тільки військовими, а й економічними втратами. І безумовно, що в таких умовах цілком логічно, що і загальна економічна ситуація в Україні погіршується, і через блекаути і через необхідність багато більших витрат на ліквідацію наслідків оцих масованих обстрілів по всій території України”, – пояснив експерт.
Попри ці труднощі, Новак вважає, що після перемоги України економічне відновлення може завершитися досить динамічно.
“Звичайно, що після нашої перемоги економічне відновлення буде відбуватися, я так сподіваюся, досить динамічно. Оскільки вже анонсовано певне шефство країн над певними територіями, регіонами України у відбудові і відновленні об’єктів інфраструктури перш за все. Тому, будемо сподіватися, що після нашої перемоги економічне відновлення і відбудова будуть відбуватися в високій динаміці”, – прогнозує економіст.