“еБджільництво” допоможе пасічникам організувати кероване бджолозапилення

10 Лютого 12:49

З 10 лютого 2025 року в Державному аграрному реєстрі для суб’єктів господарювання доступний новий електронний сервіс завчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин в межах запуску першого етапу «еБджільництво». Про це повідомили у Міністерстві аграрної політики та продовольства України, інформує Комерсант український.

Основне завдання сервісу «еБджільництво» – допомогти бджолярам убезпечити бджіл від отруєння та організувати кероване бджолозапилення.

Завдяки сервісу завчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин аграрії отримають можливість:

– Вести журнал обробки земельних ділянок засобами захисту рослин;

– Подати заявку на пошук пасічника для розміщення пасіки;

– Обрати пасічника із списку тих, хто запропонував свої послуги;

– Обрати період для запланованої обробки засобами захисту рослин;

– Обрати засоби захисту рослин із реєстру;

– Обрати земельні ділянки, які планується обробляти;

– Інформувати органи місцевого самоврядування, на землях яких запланована обробка засобами захисту рослин;

– Інформувати пасічників, пасіка яких розміщена в радіусі 8 кілометрів поруч з оброблюваними ділянками;

– Зробити автоматичний розрахунок рекомендованої кількості бджолиних сімей на площу ділянок засіяних обраним типом культури.

У свою чергу бджолярі отримають можливість:

– Інтегрувати Державний аграрний реєстр із реєстром пасічників;

– Встановити геопозиції пасіки;

– Надіслати відгук пасічника на заявки від аграріїв;

– Подати заявку на пошук аграріїв, які потребують запилення;

– Обрати тип вирощуваної культури;

– Обрати земельні ділянки, на яких вирощується культура.

Новий електронний сервіс повністю інтегрується з іншими системами такими, як Державний реєстр пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, Реєстр паспортів пасік, системою «Трембіта», а також взаємодіє з органами місцевого самоврядування через підключення сервісів розсилки повідомлень.

Що з розвитком бджільництва в Україні

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, станом на 1 січня 2022 року чисельність бджолосімей у країні становила 2686 тисяч. За два роки повномасштабної війни в Україні чисельність бджолосімей скоротилася на 13,8% і становила 2 314 тисяч. Комерсант український про це розповідав.

Як пояснюв директор Національного наукового центру “Інститут бджільництва” Володимир Постоєнко, галузь бджільництва України, як і низка інших, не має достовірної статистики, оскільки лише 5% бджолярів ведуть промислове виробництво, а решта 95% представлені домогосподарствами. Вони, своєю чергою, не поспішають реєструвати свої пасіки, у зв’язку з чим звітність про їхню діяльність є приблизною.

Якими ще сервісами можуть користуватись аграрії

5 липня минулого року в Україні почала роботу електронна система “еРиба”. Тоді було представлено чотири компоненти системи, які врегульовують низку аспектів промислового рибальства – електронні договір, дозвіл, журнал та електронна бірка. Комерсант український про це також розповідав.

10 жовтня 2024 року Міністерство аграрної політики та продовольства запустило сервіс “еТваринництво”. Це електронний портал для реєстрації суб’єктів племінної справи та селекційних досягнень у тваринництві.

З 1 грудня минулого року розпочато функціонування електронної системи реєстрів у галузі рослинництва “еРослинництво”. Складовими частинами електронної системи реєстрів у галузі рослинництва є База даних сортів, яка складається із взаємопов’язаних електронних реєстрів.

Василевич Сергій
Редактор