E-commerce в Європі та Україні: вузькі місця та точки зростання
10 Квітня 09:42
У період між 2024 і 2028 роками світові доходи від електронної комерції зростуть на 27%, при цьому зростання в Європі буде найнижчим серед основних регіонів. Про це з посиланням на дані аналітичного порталу ECDB повідомляє Українська Рада Торгових Центрів, інформує Комерсант український.
Порівняно з основними ринками Азії та Америки, які складають дві третини світового ринку e-commerce, з прогнозованим зростанням доходу на 43% (з 2648 млрд до 3778 млрд доларів) до 2028 року відповідно, темпи зростання в Європі не здаються такими непередбачуваними. Особливо з огляду на те, що це третій за величиною ринок електронної комерції у світі.
Проте прогноз передбачає розрив між Європою та рештою світу, причому очікується, що Африка, а також Австралія та Океанія досягнуть зростання доходу на 53% та 37% протягом наступних чотирьох років, хоча ці два ринки є значно меншими порівняно з Європою.
Якими є особливості європейського ринку e-commerce
У Європі зростання електронної комерції зумовлене високим рівнем проникнення в таких провідних економіках, як Великобританія, Німеччина та Нідерланди, де показники вже перевищують 80%.
Крім того, менші, але швидко зростаючі ринки в Південній і Східній Європі, такі як Греція, Португалія та Польща, представляють значні можливості для майбутнього зростання.
Рівень концентрації ринку значно відрізняється між європейськими країнами.
Розподіл чистих продажів у найбільших європейських країнах електронної комерції показує значну різницю між топ-250 магазинами вищого та нижчого рейтингу.
На ринках Великобританії, Іспанії та Італії принаймні 40% усіх чистих продажів зосереджено між 5 найбільшими роздрібними торговцями.
Серед роздрібних торговців лідером ринку в секторі e-commerce в Європі є Amazon. Тільки в Німеччині Amazon отримав 15,8 млрд доларів доходу в 2023 році.
Мода – найбільш дохідна категорія e-commerce
Отримавши в минулому році доходи в 149 млрд доларів, індустрія моди трохи випередила за зростанням сфери електроніки та дозвілля, які досягли 145 млрд доларів доходу.
Найбільш продаваними модними товарами стали одяг, на який припадає 59% доходів, взуття – 23%, а також сумки та аксесуари – 18%.
Хоча відновлення довіри споживачів сприяло минулорічному зростанню, сплеск економних покупок підштовхнув такі платформи, як Temu, до захоплення більшої частки ринку.
Завдяки конкурентним ціновим стратегіям такі платформи користуються особливою популярністю серед економних споживачів, пропонуючи товари за значно нижчими цінами, ніж традиційні європейські ритейлери, що, в свою чергу, викликало занепокоєння серед місцевих гравців електронної комерції.
Що з розвитком електронної комерції в Україні
Близько 11 млн інтернет-покупців, які усереднено на рік здійснюють 17 покупок онлайн на суму 1 300 гривень – такими цифрами харакетризується ринок е-commerce в Україні. Про це йдеться в дослідження від агенції Promodo.
Загалом протягом 2024 року українці придбали в інтернеті товарів та послуг на загальну суму 239 млрд гривень. Цифра більша на 25%, ніж у 2023-му.
Як трансформуються вподобання і витрати покупців
Згідно з даними аналітиків Promodo, за другу половину 2024 року виторг у категорії “Електроніка” збільшився на 18% у гривнях та на 8% у доларах. Через блекаути та аномальну спеку на початку півріччя був підвищений попит на кліматичну техніку, портативні зарядні станції, що вплинуло на зростання сегменту.
Виторг у категорії “Продукти та алкоголь” за аналогічний період зріс на 53% у гривнях та 41% у доларах. Це викликано значним збільшенням трафіку рік до року внаслідок інвестицій в рекламу, а також одним із найвищих на ринку коефіцієнтом інфляції. Якщо в 2023 році на динаміку в категорії впливав виторг алкоголю, то тепер – продовольчих товарів.
Виторг ніші “Аптечних товарів” приріс в e-commerce у гривнях на 12%, а в доларах – на 3%. Причиною помірних показників стало значне здорожчання лікарських засобів.
Крім того, дохід у ніші “Автотовари” за друге півріччя 2024 зріс на 9% у гривнях, а у доларах залишився незмінним. Кількість покупок просіла на 10%.
У категорії “Одяг та взуття” виторг протягом другого півріччя 2024 року у гривнях зменшився на 4%, а в доларах – на 11%. Найгіршим сезоном із погляду дохідності стало літо, зазначають аналітики. Сезонність у ніші, порівняно з 2023-м, змістилась майже на місяць. Українці схильні купувати одяг в онлайні, але на менший середній чек за офлайн. На ринку збільшили свою частку гравці з економсегменту.
Головні тренди української e-commerce у 2025 році
Команда Shop-Express на інтернет-порталі PaySpace Magazine визначила 10 тенденцій року. Згадаємо кілька з них.
– Прямі продажі через власні інтернет-магазини сприятимуть побудові прямого контакту з клієнтами, особливо у В2В-сегменті. Суттєвою перевагою у 2025 році стане можливість встановлювати індивідуальні ціни для різних типів клієнтів в інтернет-магазині.
– Одним з найголовніших критеріїв вибору інтернет-магазину для покупців стає швидка та безкоштовна/недорога доставка товарів. Крім того, покупці віддають перевагу тим продавцям, які забезпечують зручний процес повернення товарів. Бізнеси, які впроваджують ці опції, отримують конкурентну перевагу та лояльність клієнтів.
– В сучасній електронній комерції утримання клієнтів стає пріоритетом для бізнесу. У 2025 році акцент зміщується на створення довготривалих відносин із клієнтами, а повторні продажі стають основним драйвером прибутковості.
– Штучний інтелект змінює підхід до взаємодії з клієнтами, дозволяючи компаніям створювати унікальний досвід для кожного покупця. Завдяки аналізу даних у 2025 році розвиток штучного інтелекту дозволить досягти ще більшої глибини персоналізації.
– У 2025 році тренд на формування унікального бренду набиратиме обертів, адже в умовах зростаючої конкуренції виділитися серед інших стає життєво необхідним.