Дисбаланси лютого: цифри виторгу радують, сповільнення економічного зростання засмучує
20 Березня 10:56
Державна податкова служба України оприлюднила фінансові показники за лютий 2025 року, зафіксувавши активізацію бізнесу та стійке зростання виторгів після традиційного зимового спаду. Про це повідомили в ДПС, інформує Комерсант український.
Середньоденний виторг у лютому зріс на 10% порівняно з січнем – з 12,7 млрд грн до 14 млрд грн. Загальна кількість чеків за два місяці склала 1,533 млрд, що свідчить про зростання купівельної активності.
Де спостерігалось пожвавлення економічної діяльності
Як зазначають в ДПС, одним із найбільш динамічних сегментів став паливний ринок, де відзначається стабільне збільшення обсягів реалізації. У лютому було реалізовано 19,69 млн літрів пального, що на 9,3 % більше, ніж у січні (18,01 млн літрів). Загальна вартість проданого пального за два місяці 2025 року перевищила 56,9 млрд грн.
Сегменти алкоголю та тютюну демонструють стабільний приріст. Продаж алкогольних напоїв у лютому збільшився на 1,9 %, досягнувши 393,5 млн грн (проти 386,1 млн грн у січні).
Реалізація тютюнових виробів зросла на 2,7 %, піднявшись з 334,8 млн грн у січні до 343,7 млн грн у лютому. Загальний виторг від продажу тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет уже перевищив 20 млрд грн.
Ринок побутової електроніки також продемонстрував значні фінансові результати. Загальний виторг від продажу побутової техніки за два місяці 2025 року склав 31,12 млрд грн.
Гральний бізнес теж показує значні фінансові обороти. Загальний виторг від грального бізнесу перевищив 8,49 млрд грн. У січні сума становила 4,39 млрд грн, у лютому – 4,09 млрд гривень.
Економіне зростання поки випереджає прогноз на 1 квартал
Пожвавлення у внутрішній (роздрібній) торгівлі стало одним із драйверів зростання ВВП у лютому 2025 року. Також у лютому продовжували покращуватись споживчі настрої – ця тенденція спостерігається четвертий місяць поспіль. Комерсант український про це розповідав.
Як повідомили в Мінекономіки, у лютому 2025 року ВВП України зріс на 0,7%, тоді як у січні зростання оцінювалось на рівні 1,5%. Дещо нижчі показники початку року у міністерстві пояснили віддзеркаленням нерівномірності тенденцій росту минулого року. Свій вплив на економічний результат лютого мали і ворожі атаки на інфраструктурні об’єкти.
Як зазначив перший заступник Міністра економіки України Олексій Соболев, «уповільнення темпів зростання економіки у лютому відбулося через ракетні обстріли об’єктів газовидобування та тимчасове зменшення активності експортерів. Водночас високе бюджетне фінансування відновлення пошкодженої критичної інфраструктури, будівництва житла за програмами єВідновлення та єОселя, а також закупівлі вітчизняної продукції сектору ОПК компенсували ці негативні чинники».
Існує і більш критичний погляд на економічні підсумки лютого
Російські обстріли енергетичної інфраструктури та промислових об’єктів призвели до суттєвого сповільнення економічного зростання України в лютому. На цьому наголошують фахівці Інституту економічних досліджень.
З огляду на нові дані та дещо вдосконалену методологію вони переглянули свою оцінку приросту реального ВВП в січні з 2% до 1,3%. Зростання реального ВВП у лютому, за їх оцінками, сповільнилось до 0,5%.
У Місячному Економічному Моніторингу інституту також наводяться наступні дані за лютий:
– імпорт газу зріс в 12 разів порівняно з січнем – до 512 млн м3;
– Україна збільшила імпорт електроенергії майже на 30% – до 244 тис. МВт-год;
– вантажообіг портів Великої Одеси склав 8 млн тонн, що на 21% більше, ніж в січні. Залізничні перевезення скоротилися на 12% до попереднього року;
– експорт товарів у лютому впав на 10% до попереднього року, тоді як імпорт зріс на 15%;
– у лютому місячна інфляція була нижчою за 1% до попереднього року вперше за шість місяців, що дозволяє сподіватись на певне послаблення інфляційного тиску.