Дипломатичний дефіцит: чому Україна не може знайти послів у 30 країн світу
12 Листопада 16:50Президент України Володимир Зеленський розглядає можливі кандидатури для заміни посла України у США Оксани Маркарової, повідомляє The Washington Post. Інформацію підтвердив український чиновник, зазначивши, що зараз триває процес перегляду кандидатів. Втім проблеми кадрової політики в дипломатії є ще у кількох десятках країн. За повідомленням МЗС, сьогодні бракує дипломатів у майже 30 посольствах України. З якими країнами сьогодні втрачений зв’язок та як вплине скандал з Оксаною Маркаровою на відносини України та США – розбирався Комерсант український.
Посольство України у Вашингтоні поки що не прокоментувало інформацію про заміну посла України у США. Втім раніше союзники новообраного президента США Дональда Трампа, включно зі спікером Палати представників Майком Джонсоном, закликали Зеленського звільнити Маркарову після його візиту до США у вересні. Приводом для критики з боку американських політиків стало те, що республіканців нібито не запросили до оборонного заводу в штаті Пенсильванія, який відвідував Зеленський.
Україна без посла в Молдові: призначення Данілова затягується
У Молдові відбулися вибори, проте Україна залишається без офіційного посла в сусідній державі. Відомо, що попереднього посла Марка Шевченка було звільнено ще у березні. Президент Володимир Зеленський тоді оголосив, що колишній секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов обійме цю посаду. Однак станом на сьогодні призначення не відбулося.
Депутатка Мар’яна Безугла привернула увагу до цієї ситуації, написавши в Telegram: «Данілов — досі не посол у Молдові». Вона також висловила занепокоєння з приводу затримки:
“Добре, що у Молдові перемогла проєвропейська кандидатка, прикро, що у нас там досі немає посла. Прошу Міністерство закордонних справ України приділити увагу цій ситуації”.
Наразі роль тимчасового повіреного у справах України в Республіка Молдова виконує Наталія Сіренко, яка напередодні відвідала п’ятий фестиваль Днів українського кіно у Молдові. Сіренко наголосила на значенні правди в боротьбі з російською дезінформацією.
Понад рік без послів у Чехії та Грузії
Чому Україна досі не призначила посла в Чехії, пояснює ексміністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Він зазначив, що після завершення терміну служби Євгена Перебийніса в Празі його було призначено на важливу посаду заступника міністра. За словами Кулеби, зараз триває ретельний пошук «досконалого кандидата», з огляду на виняткове значення відносин з Чехією.
Президент Чехії Петр Павел раніше коментував, що відсутність українського посла в Празі не мала значного впливу на двосторонні відносини, але зазначив, що контакти дещо сповільнилися. Чехія також неодноразово закликала Україну пришвидшити процес призначення.
Подібні кадрові труднощі виникають і в Грузії. Тимчасовий повірений у справах України Михайло Харишин повідомив, що ще в жовтні 2022 року Україна отримала згоду від Тбілісі на призначення нового посла. Однак у процесі затвердження кандидатури виникли ускладнення, частково спричинені незрозумілою риторикою з боку представників грузинської влади.
Відносини Києва і Тбілісі залишаються напруженими з початку російського вторгнення в Україну, що стало наслідком рішення грузинського уряду не вводити санкції проти росії. Президент України Володимир Зеленський у 2022 році відкликав тодішнього посла Ігоря Долгова, і наразі посол України в Грузії не призначений.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Брак дипломатів стримує зовнішню політику України
Ігар Тишкевич, експерт програми міжнародної та внутрішньої політики “Українського інституту майбутнього”, зазначив в ексклюзивному коментарі , що проблема з відсутністю послів у багатьох країнах є лише частиною більш глибокої кризи в кадровій політиці української дипломатії.
“Україна стикається з браком дипломатів ще з 2017 року. Ще тоді у 32 ключових країнах у нас не було послів, і сьогодні ситуація схожа. Нерідко на посаду призначаються люди в екстреному порядку, коли ситуація вже критична”,
– стверджує Ігар Тишкевич
Він також звернув увагу на розрив між аналітичною спільнотою, дипломатичним корпусом та торгово-промисловою палатою України, що негативно впливає на синхронність у роботі з питань експорту та зовнішньої політики. За його словами, відсутність скоординованості та кадровий голод у Міністерстві закордонних справ призводять до того, що підбір кандидатів на посади часто відбувається на основі політичних вподобань, а не професійних якостей.
«У нас немає достатньої кількості компетентних дипломатів, які б могли претендувати на посади надзвичайних та повноважних послів. Це виглядає смішно, коли намагаються організувати конкурс на посаду посла, не маючи якісного кадрового резерву»,
— зазначає Тишкевич, наводячи приклад з призначенням Оксани Маркарової, що, на його думку, вказує на системні проблеми.
Особливо складною є ситуація з послами в країнах з автократичним правлінням, де важлива стабільність, а не часта зміна кадрів через політичні коливання в Україні. Тишкевич підкреслює, що ця проблема була актуальною як за попереднього, так і за чинного президента України, оскільки національні інтереси часто залишаються поза увагою.
«Наша влада не працює системно, орієнтуючись на тривалі стратегії, побудовані на спільних інтересах. Замість цього віддається перевага короткостроковій тактиці чи емоційному ставленню до окремих осіб»,
– резюмує Ігар Тишкевич.
Україна без послів: майже 30 країн очікують на призначення українських дипломатів
Станом на сьогодні 64 закордонні дипломатичні установи України очолюються послами, водночас у майже 30 країнах посади послів залишаються вакантними. Про це повідомило Міністерство закордонних справ України в коментарі для видання «Бабель».
Серед держав, де наразі немає українських послів, значаться Алжир, Ангола, Бельгія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Вірменія, Гана, Греція, Грузія, Ефіопія, Іран, Казахстан, Камерун, Демократична Республіка Конго, Кот-д’Івуар, Кувейт, Ліван, Мавританія, Малайзія, Мозамбік, Молдова, Норвегія, Оман, Руанда, Таїланд, Танзанія, Туреччина, Угорщина та Філіппіни.
В деяких з цих країн, де посольства були відкриті лише нещодавно, ще не встигли призначити послів. Зокрема, у Демократичній Республіці Конго посольство розпочало свою роботу 10 квітня, у Кот-д’Івуарі – 11 квітня, а в Мозамбіку – 15 квітня.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Авторка: Анастасія Федор