Двократне збільшення зарплат і нові повноваження: що чекає на Рахункову палату

2 Грудня 17:27

Зміни до Бюджетного кодексу, запропоновані Кабінетом Міністрів України в законопроєкті №12245, викликали хвилю критики серед депутатів. Народна депутатка Ніна Южаніна звернула увагу на неоднозначність новацій, які передбачають значне розширення повноважень Рахункової палати (РП) — органу, який нещодавно реформували, погвідомляє Комерсант український

Южаніна виступила з гострою критикою змін, передбачених законопроєктом №12245, ініційованим Кабінетом Міністрів України.

За її словами, реформа Рахункової палати (РП) передбачає суттєве розширення її повноважень, зокрема, щодо впливу на бюджетне планування, що викликає обґрунтовані підозри в корупційних ризиках.

«А ще у змінах до Бюджетного кодексу, запропонованих КМУ (законопроєкт 12245), передбачено розширення повноважень Рахункової палати (яку нещодавно було нібито реформовано)», — зауважує Южаніна.

Зміни до Бюджетного кодексу та нові привілеї Рахункової палати

Южаніна зазначила, що у законопроєкті №12245 пропонується, щоб перед схваленням проєкту закону про Державний бюджет України уряд обов’язково передавав його Рахунковій палаті на розгляд. Йдеться саме про статті, пов’язані з фінансуванням самої палати.

«До схвалення проєкту закону про Державний бюджет України  уряд повинен подати його РП по статтях, пов’язаних із забезпеченням функціонування РП. Водночас додано норму про те, що матеріали, що додаються до проєкту закону про Державний бюджет України, мають включати інформацію щодо врахування пропозицій РП щодо її фінансового забезпечення (з вмотивованим обґрунтуванням)», — зауважує Южаніна.

За її словами, ці норми закладають механізм, який дозволяє Рахунковій палаті додатково збільшувати власні видатки.

Реформа чи нові ризики?

Южаніна нагадує, що нещодавно членам Рахункової палати вже було збільшено зарплати вдвічі. На додачу до цього тепер їм фактично надається право затверджувати видатки на власне утримання.

«Після і так двократного збільшення зарплат членам Рахункової палати їй надане право на додаткове схвалення видатків на власне утримання. Тобто ще не кінець «реформи» — ці  кошти може бути збільшено.  Хто ж такий «мудрий» і впливовий зміг «протягнути» всі ці норми?» — риторично запитує депутатка.

Южаніна також підкреслює відсутність висновку Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) щодо законопроєкту №10044-д, яким передбачалася реформа Рахункової палати.

«Чи був висновок НАЗК щодо проєкту закону 10044-д про реформу рахункової палати? Ні, не було», — наголосила вона.

Депутатка висловила надію, що Президент України Володимир Зеленський не підпише цей закон.

«Залишилося сподіватися, що Президент не підпише цей закон як корупційний, несправедливий і категорично неприйнятний під час війни», — підсумувала Южаніна.

Що не так з чинними членами Рахункової палати

Рахункова палата – колегіальний орган, що складається з 13 членів. Однак наразі заповненими у ньому є 5 посад: Ольга Піщанська – голова Рахункової палати, її заступник Сергій Ключка та 3 члени – Єлизавета Пушко-Цибуляк, Сергій Ключка та Кирило Клименко.

Конкурсна процедура, за якою обиралися всі вищезазначені члени, неодноразово піддавалася критиці з боку експертів. Мовляв до співбесід був задіяний дещо формальний підхід. Своє занепокоєння висловлювала і Спеціальна представниця США з питань відбудови України Пенні Пріцкер.

Також за інформацією ЗМІ, Ольга Піщанська, голова Рахункової палати, є близькою до президентської родини. Її сестра, Світлана Піщанська, нібито управляє справами президента Володимира Зеленського в Італії та є спонсором партії “Слуга народу”.

Дзвенислава Карплюк
Редактор