Два сценарії Кремля. Що стоїть за відмовою росії від переговорів: експерт пояснив
17 Грудня 20:30Росія не розглядає жодних сценаріїв із «заморожуванням» війни в Україні. Про це заявив постійний представник росії при ООН Василь Небензя, передають російські пропагандистські ЗМІ. Що означає чергова заява від Кремля та які існують сценарії поведінки росії у війні проти України? Яке реальне ставлення путіна до мирних переговорів та чи намагається тиснути на Захід? Читайте в матеріалі Комерсант український.
Росія відмовляється від «заморожування» війни в Україні та маніпулює темою перемир’я. “Нам таке не підходить”, сказав Небензя, намагаючись звинуватити Київ у «небажанні рухатися до миру» через відмову від пропозиції Угорщини щодо встановлення так званого «різдвяного припинення вогню».
Так, угорський прем’єр Віктор Орбан стверджував, що росія погодилася на його пропозицію про «різдвяне перемир’я», тоді як Україна відмовилася. Водночас Міністерство закордонних справ України засудило такі заяви, назвавши їх «аморальними маніпуляціями» на темі миру та Різдва. МЗС також закликало Угорщину утриматися від односторонніх контактів із росією, що підривають спільні міжнародні зусилля з досягнення справедливого миру.
Водночас ситуація на міжнародній арені загострилася. Стало відомо, що міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заблокував включення Василя Небензі та патріарха РПЦ Кирила до санкційного списку ЄС.
Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак наголосив, що справжні переговори про сталий мир із Росією можливі лише за умови виснаження її ресурсів для продовження війни.
«Ще раз наголошую, що допомагають лише сильним, тож мусимо лишатися сильними. Реальні переговори про сталий мир розпочнуться лише тоді, коли у ворога не стане ресурсів продовжувати війну. Попереду неймовірно велика робота», – зазначив Єрмак.
Два сценарії поведінки росії щодо переговорів
Росія може діяти за двома основними сценаріями, щоб вплинути на Захід та Україну у питаннях мирних переговорів. Про це заявив військовий експерт Іван Ступак в ексклюзивному коментарі Комерсант український. Перший сценарій – блеф і тиск на Захід.
«Російська федерація блефує, намагаючись підвищити ставки. Вони говорять, що не готові до перемовин, натомість штовхають західний світ до пошуку нових пропозицій. Таким чином, Росія хоче вивести ситуацію в гру, де Захід буде змушений пропонувати їм умови, а вони вже зможуть ці пропозиції або розглядати, або відкидати», – Іван Ступак
На думку експерта, у Кремлі вважають цей підхід потенційно виграшним, оскільки це дозволяє контролювати ініціативу у переговорному процесі. Другий сценарій – продовження бойових дій до «глухого кута» Росія прагне максимально просунутися на фронті, навіть ціною колосальних втрат, зазначає Ступак.
«Поки що російській федерації вдається досягати певних результатів на фронтах, хоч і з величезними втратами у техніці, людях та ресурсах. Для них ситуація виглядає не настільки програшною, як для України», – Іван Ступак.
Росія, ймовірно, планує продовжувати наступ, поки не зіткнеться із повною зупинкою – ситуацією, яку можна охарактеризувати як «stalemate» (патова ситуація).
«Коли вони зрозуміють, що дійшли до межі, тоді, можливо, будуть готові до обговорення мирних умов», – додав Іван Ступак
Таким чином, Іван Ступак бачить два ключові сценарії дій росії: тиск через дипломатичний блеф або подальше військове просування до моменту виснаження.
Стає очевидно, Україні слід готуватися до більш самостійної стратегії у війні та дипломатії. Попри можливі виклики, міжнародна підтримка, зокрема з боку Європи, не зникне повністю, але вимагатиме від України більшої гнучкості та активної роботи над новими союзами та посиленням власної обороноздатності.
Автор — Анастасія Федор