Дружба по-чеськи: Чехія витратила на російську нафту у 5 разів більше коштів, ніж на допомогу Україні
15 Жовтня 10:03Після повномасштабного російського вторгнення в Україну Чехія витратила в п’ять разів більше коштів на російські нафту та газ, ніж на допомогу Україні. Про це йдеться у звіті Центру досліджень енергії і чистого повітря (Centre for Research of Energy and Clean Air – CREA), повідомляє Комерсант український
Російський нафтогазовий сектор є найважливішим джерелом доходів для Кремля – він склав 32% (97 млрд євро) федерального бюджету країни у 2023 році. Важливою складовою цього потоку доходів є трубопровідні поставки до Угорщини, Словаччини та Чехії, яким було надано виняток із заборони ЄС на імпорт російської нафти. Метою цього винятку було надати цим країнам-членам ЄС більше часу для зменшення їхньої залежності від російської сировини. Однак “щось пішло не так”. або ж приховані мотиви такого рішення були зовсім іншими.
Тому що насправді закупівлі російської нафти майже не змінилися. Експорт нафти трубопроводами приніс росії 2,5 млрд євро експортних доходів лише за першу половину 2024 року, причому близько п’ятої частини цієї суми надійшло з Чехії.
Хоча ця держава начебто підтримує Україну у захисті від росіян, після повномасштабного вторгнення Чехія відправила до Кремля 7 млрд євро через закупівлі викопного палива, що більш ніж у п’ять разів перевищує суму допомоги, наданої Україні – 1,29 млрд євро.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Чеський уряд не доклав достатніх зусиль для поступової відмови від імпорту російської енергії, йдеться у звіті. У 2022 році російська нафта становила 56% від загального імпорту нафти країни. Ця цифра навіть зросла до 60% у 2023 році і лише в першому кварталі 2024 року повернулася до рівня, подібного до “передвоєнного” – 49%.
У першій половині 2024 року Чехія імпортувала 1,2 млн тонн (на 542 млн євро) російської трубопровідної нафти, що за вартістю відповідає середньому імпорту до вторгнення (574 млн євро в першій половині 2021 року).
“Хоча середньомісячний імпорт російської сирої нафти впав на 46% у першій половині 2024 року порівняно з аналогічним періодом минулого року, це зниження було не результатом зусиль Чехії зменшити залежність від російської нафти, а наслідком двох незрозумілих перебоїв у постачанні російської нафти через трубопровід “Дружба” у другому кварталі”,
– йдеться у звіті.
При цьому, аналітики Центру стверджують, що Чехія досить легко може обходитися без російської нафти.
“Перебої з імпортом сирої нафти також показали, що Чехія може підтримувати нормальне постачання нафти споживачам навіть при падінні обсягів імпорту, оскільки нафтопереробні заводи країни можуть отримувати достатньо альтернатив без стрибка внутрішніх цін на нафтопродукти”,
– стверджують аналітики.
Однак, навіть після щомісячних скорочень, імпорт Чехією російської сирої нафти приніс Кремлю 300 млн євро податкових надходжень у першій половині 2024 року.
Загалом, за даними CREA, з початку повномасштабного російського вторгнення Євросоюз купив у росії енергоносіїв на 195,7 млрд євро.