Друге життя для корупціонерів: що передбачають нові зміни до законодавства
19 Травня 18:02
Депутати пропонують змінити покарання за корупцію для чиновників усіх рівнів. Суть законопроєкту — скоротити строк перебування чиновника в “чорному” списку корупціонерів, а по суті — амністія, прощення за помилки в декларації. Чи можна назвати законопроєкт “ефективною протидією корупції та дотриманням прав громадян, зокрема права на справедливе, пропорційне та передбачуване правозастосування”, як це позиціонують його автори — розбирався «Комерсант Український».
До Верховної Ради надійшов проєкт Закону України про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України щодо вдосконалення порядку притягнення до відповідальності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. У законопроєкту, як повідомили автори, кілька цілей:
- оновлення критеріїв кримінальної та адміністративної відповідальності у сфері декларування та незаконного збагачення;
- вдосконалення порядку досудового розслідування правопорушень;
- автоматизація процедур Національного агентства з питань запобігання корупції, забезпечення повнішого та достовірного обміну даними між реєстрами, що використовуються для перевірки декларацій, захист добросовісних декларантів.
У новій редакції законодавства пропонується звільняти особу від відповідальності у разі, якщо помилки в декларації спричинені недостовірними даними, отриманими з державних реєстрів, або технічними збоями. Це має запобігти формальному, автоматизованому покаранню без встановлення вини.
Усунення прогалин у правовому регулюванні щодо строків зберігання інформації в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.
«Запровадження чітко визначених строків зберігання відомостей про фізичних осіб в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, має на меті досягнення балансу між суспільним інтересом у протидії корупції та дотриманням прав і свобод громадян», — заявив автор законопроєкту народний депутат Сергій Власенко.
Корупціонер на один рік
Юристи вже відзначили, що якщо раніше прізвища викритих у корупції залишалися у так званому “реєстрі корупціонерів” назавжди, через що вони не могли працевлаштуватися в органи державної влади чи місцевого самоврядування, то тепер депутати пропонують через певний час видаляти їх з цього списку, даючи другий шанс. І все це завдяки змінам до ст. 59 Закону України “Про запобігання корупції”.
“Відомості про притягнення до дисциплінарної відповідальності, відомості про притягнення до цивільноправової відповідальності та відомості про накладення адміністративного стягнення за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення вносяться до ЄДР на 1 рік з дня накладення стягнення. І лише відомості про притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення — до погашення або зняття судимості з особи. Тобто, як кажуть, на свободу з чистим сумлінням, а в цьому випадку — з “незаплямованою” біографією. Дуже зручно”, — вважає адвокат Валентин Сєров.
Але найцікавіше — це те, що у ст. 19 “Право на державну службу” Закону “Про державну службу” повністю переписується пункт 5 ч. 2, який наразі звучить: “Не може бути прийнята на державну службу особа, яка: піддавалася адміністративному стягненню за правопорушення, пов’язане з корупцією, — протягом 3-х років з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили”.
Депутати вважають, що тепер він має звучати так: “Не може бути прийнята на державну службу особа, яка: піддавалася адміністративному стягненню за правопорушення, пов’язане з корупцією, і відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення”. Тобто якщо відомостей немає — можна брати на роботу.
Декларанти зможуть уникнути відповідальності
Не менш цікаві зміни очікують і декларантів. Нацагентству фактично поставили ультиматум — воно повинно:
“забезпечити суб’єктам декларування автоматизоване завантаження у форму декларації відомостей про них та членів їх сімей, що містяться в інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, реєстрах, базах даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи чи органи місцевого самоврядування, у тому числі інформації з обмеженим доступом”.
А якщо цього не зроблять, то:
“суб’єкт декларування звільняється від відповідальності за неповноту зазначення відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування”.
Національне агентство з питань запобігання корупції також зобов’язане повідомити декларанта в разі, якщо треті особи, наприклад МВС чи прокуратура, запитують інформацію про нього — не пізніше ніж за день до передачі даних. Дуже зручно.
“Новий пункт передбачає, що „суб’єкт декларування звільняється від відповідальності за неповноту зазначення відомостей у декларації за 2024 рік, якщо НАЗК не впорається з автоматизованим завантаженням відомостей у форму декларації“. А це означає, що ті, хто заповнив декларацію, але не вказав там будиночок, автомобіль, землю тощо — уникнуть відповідальності”, — вважає адвокат Валентин Сєров.
Зміни дуже цікаві й можуть допомогти багатьом уникнути покарання, відзначає юрист. Сумніву немає, що депутати ухвалять цей законопроєкт, адже він і їм самим може стати у пригоді в майбутньому.
Авторка: Алла Дуніна