Друга спроба: депутати рекомендували створення банків фінансової інклюзії

21 Березня 11:56

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендує Верховній Раді прийняти в цілому законопроєкт щодо розвитку фінансової інклюзії в Україні (13018-д). Про це повідомляється на сайті парламенту, інформує Комерсант український.

Головною метою законопроєкту є створення правових засад для появи на ринку фінансових послуг України нового різновиду надавачів фінансових послуг – банків фінансової інклюзії.

Що пропонується доопрацьованим до другого читання законопроєктом:

– запровадити новий вид банку – банк фінансової інклюзії, що здійснюватиме діяльність на підставі обмеженої банківської ліцензії, головним завданням діяльності якого пропонується визначити обслуговування клієнтів, які наразі не мають стійкого доступу до отримання фінансових послуг (громадян України і мікропідприємств у районах, наближених до зони бойових дій, на звільнених територіях, а також соціально вразливих груп населення);

– визначити на законодавчому рівні терміни “фінансова інклюзія”, “обмежена банківська ліцензія”, “банк фінансової інклюзії”, а також наділити Національний банк України повноваженнями щодо сприяння розвитку фінансової інклюзії;

– передбачити, що банк фінансової інклюзії зможе надавати банківські та інші фінансові послуги виключно фізичним особам, суб’єктам господарювання, громадським та благодійним організаціям, обсяг річного доходу від будь-якої діяльності яких за попередній звітний календарний рік не перевищує суму, еквівалентну 5 мільйонам євро, визначену за офіційним курсом гривні щодо іноземних валют, встановленим Національним банком України, а також органам державної влади та органам місцевого самоврядування;

– для забезпечення фокусу на відповідні цільові групи клієнтів обмежити банки фінансової інклюзії у проведенні операцій на ринках капіталу, а також встановити обмеження щодо загального обсягу кредитних коштів, які можуть надаватись одному позичальнику тощо.

Ідея створення банків фінансової інклюзії не вперше з’явилась у парламенті

Першу реальну спробу узаконити банки фінансової інклюзії було здійснено восени минулого року. Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку фінансової інклюзії в Україні (12044) було зареєстровано в парламенті у вересні. Його було розроблено на виконання Меморандуму з МВФ, включено до порядку денного Верховної Ради на початку грудня і… не ухвалено.

Для того, аби продовжити роботу над законопроєктом не вистачило буквально кількох голосів депутатів. Тоді голова профільного парламентського комітету Данило Гетманцев назвав таке рішення парламенту “дивним”, адже без ухвалення закону люди і бізнес у прифронтових регіонах не зможуть отримувати банківські послуги. Тоді ж він заявив про намір повернутись до розгляду і ухвалення цього закону.

Що й було зроблено. У лютому цього року в парламенті з’явився новий проєкт закону про розвиток фінансової інклюзії, у березні ще один. Опрацювавши документи, у фінансовому комітеті рекомендували парламенту розглянути Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку фінансової інклюзії в Україні (13018-д).

Ухвалення цього закону наблизить появу в Україні Поштового банку

Ідея створення поштового банку ще з 2020 року циркулювала владними кабінетами. Головним натхненником появи такого банку, зрозуміло, був керівник Укрпошти Ігор Смілянський. Остання спроба узаконити цю ідею була зроблена якраз восени минулого року. Коли, як розповідав сам Ігор Смілянський, завдяки спільній роботі Національного банку України, Верховної Ради України, Офісу Президента України та Укрпошти було підготовлено та внесено до парламенту закон №12044 про вирішення питання фінансової інклюзії. Той закон не ухвалили, у нового – шансів, мабуть, більше.

До того ж, підготовчу роботу зі створення поштового банку проведено. У січні уряд передав акції націоналізованого Першого інвестиційного банку, що раніше належали російським олігархам, до Міністерства розвитку громад та територій з наступною передачею Укрпошті. Як заявив тоді Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, після створення Поштового банку отримання допомоги, соціальних пільг, замовлення товарів і ліків стане простішим, адже всі ці сервіси будуть у пішохідній доступності.

Василевич Сергій
Редактор