Драйвери інновацій: як в Україні створюють інноваційні екосистеми

15 Травня 16:35

Міністерство аграрної політики та продовольства України розробило концепцію створення національної системи сільськогосподарських знань та інновацій (AKIS). Її представив сьогодні глава Мінагрополітики Віталій Коваль, інформує «Комерсант Український».

За словами посадовця, AKIS – це ключовий рушій інновацій в агросекторі ЄС, і міністерство впроваджує його в Україні.

Які складові національної системи агрознань та інновацій

Згідно з концепцією, у центрі уваги – фермер. Саме під його запит працюватиме система: від доступу до актуальної аграрної інформації до впровадження інновацій.

Важливим є об’єднання в єдину мережу фермерів, дорадників, науковців, викладачів, бізнес і громадські організації: усі, хто створює і поширює знання, працюватимуть на спільний результат.

Передбачається створення 8 регіональних AKIS-хабів, які будуть працювати, як локальні центри доступу до знань, інновацій, навчання й консультацій.

І нарешті, українські фермери отримають доступ до європейської системи знань і зможуть користуватися найкращими практиками, технологіями й досвідом країн ЄС.

Каталізаторами інновацій стануть українські університети

Міністерство освіти і науки України спільно з Фондом розвитку інновацій оголосили про створення мережі стартап-шкіл – інкубаторів – акселераторів. Ця мережа має стати ключовим інструментом розвитку національної інноваційної екосистеми.

Стартап-школи надаватимуть інноваторам експертну й менторську підтримку, доступ до сучасної інфраструктури, інструменти для залучення фінансування, практичні можливості для розвитку бізнес-навичок.

До мережі вже приєдналися Державний університет «Київський авіаційний інститут», Український католицький університет, Київська школа економіки і ще 20 закладів.

Університети й наукові установи, зацікавлені в розвитку інноваційної інфраструктури, можуть заповнити анкету за посиланням.

В Україні існує навіть посада «відповідального за інновації»

Україна стала однією з перших країн у світі, яка запровадила посаду CDTO (англ. Chief Digital Transformation Officer), тобто керівника з цифрової трансформації.

Станом на квітень 2025 року в країні працював 61 CDTO: 17 – у міністерствах, 29 – у центральних органах виконавчої влади, 15 – в обласних військових адміністраціях.

Уряд недавно розширив повноваження CDTO і тепер вони відповідають не лише за цифрову трансформацію, а й за розвиток інновацій.

«Затвердження Стратегії цифрового розвитку інновацій до 2030 року дало старт новому етапу – CDTO стали не лише драйверами цифрової трансформації, а й стратегічними лідерами інновацій», – пояснила Валерія Іонан, заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції.

CDTO координуватимуть інноваційні проєкти, розвиватимуть екосистему новацій у державі, співпрацюватимуть з бізнесом, науковими установами та освітою, щоб разом упроваджувати нові технології.

Нові повноваження CDTO охоплюватимуть:

– технологічне оновлення оборонного сектору,

– цифрову медицину, фармацевтику, медичне обладнання,

– альтернативну енергетику й енергоефективність,

– аграрні технології,

– високотехнологічний транспорт, авіа- й суднобудування,

– екологічні інновації,

– виробництво нових матеріалів, нанотехнології,

– робототехніку, IT і ШІ.

Такий підхід, як вважають у Мінцифри, допоможе державі бути гнучкою, ефективною і готовою до викликів майбутнього.

Василевич Сергій
Редактор

Читають зараз