ДПС уточнила перелік підстав для віднесення платника до ризикових

6 Березня 17:28

Державна податкова служба оновила довідник кодів ризиковості платників податків. Їх використовують комісії ДПС при розгляді питань про відповідність платника критеріям ризиковості. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко, інформує Комерсант український.

Посадовець повідомив, що вже підписав відповідний наказ.

За його словами, в результаті платники податків отримають більш чітке розуміння, чому вони потрапляють до ризикових та зможуть зорієнтуватися, яку інформацію та копії документів необхідно подати комісії.

Що передбачають зміни

У довідникові кодів ризиковості платників податків:

по-перше, уточнюються коди податкової інформації, які не застосовуються до виробників або надавачів послуг, або ж навпаки використовуються лише для цих категорій платників;

по-друге, змінюється період аналізу операцій з ризиковими контрагентами – тепер враховуватимуться лише операції, здійснені не раніше, ніж прийнято рішення про ризиковість контрагента.

Також запроваджується кілька нових кодів, які стосуватимуться:

– сумнівних операцій із закупівлі великих обсягів послуг чи робіт без реальних умов для їх виконання;

– залучення до операцій неплатників ПДВ без необхідних ресурсів для виконання зазначених робіт;

– експорту товарів невідомого походження в режимі РЕЗ;

– відсутності платника за податковою адресою, що унеможливлює проведення документальної перевірки.

«Це черговий крок на шляху до прозорості і чіткості у комунікації з бізнесом. Ми вже передали до Мінфіну свої пропозиції щодо змін до Порядку зупинення реєстрації податкових накладних. Тепер – удосконалюємо роботу комісій, щоб платники податків чітко розуміли, чому вони потрапили до переліку ризикових», – сказав Руслан Кравченко.

Що змінено в Порядку зупинення реєстрації податкових накладних

Як пояснив кілька дні тому, представляючи ці зміни голова ДПС Руслан Кравченко, йдеться про зменшення кількості блокування податкових накладних, спрощення процедури реєстрації, підвищення ефективності автоматизованого моніторингу, мінімізацію адміністративного тиску. Всього шість ключових змін. Комерсант український про них розповідав.

Посадовець прогнозує, що ці зміни допоможуть скоротити кількість заблокованих накладних. Він також висловив сподівання, що запропоновані зміни будуть підтримані Мінфіном та Кабміном.

До речі, народна депутатка Ніна Южаніна, яка постійно відстежує проблеми в роботі ДПС, проаналізувала запропоновані зміни і оцінила їх.

За словами Ніни Южаніною, ці зміни точно можуть позитивно вплинути на Систему моніторингу критеріїв оцінки ризиків.

«На скільки? Час покаже», – написала вона в Телеграмі.

Як зараз ДПС працює з ризиковими накладними

Голова ДПС Руслан Кравченко визнає існування проблем в питаннях блокування накладних та виведення з категорії ризикових. Він повідомив, що в усіх регіонах, де вже був, чи не кожне друге питання від підприємців стосується саме недоліків в роботі Систему моніторингу критеріїв оцінки ризиків. Запропоновані зміни і мають змінити ситуацію на краще.

Що стосується поточних результатів, то за словами посадовця, у лютому майже вдвічі – до 0,39 % – було знижено показник заблокованих накладних. Також з початку року 9,3 тис. субʼєктів підприємництва виведені з ризикових.

Він також нагадує, що в регіонах організували 29 центрів, де податківці надають максимальну допомогу підприємцям у питаннях, які стосуються зупинення накладних та виведення з категорії ризикових.

Василевич Сергій
Редактор