ДПС ініціює зміни, які зменшать кількість заблокованих податкових накладних
4 Березня 10:56
Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко ініціював зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних. Про це повідомили в ДПС, інформує Комерсант український.
Зазначається, що пропозиції податкової служби вже передано до Міністерства фінансів України. Вони передбачають внесення змін до урядової постанов №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
«Удосконалюємо роботу системи СМКОР. Йдеться про зменшення кількості блокування податкових накладних, спрощення процедури реєстрації, підвищення ефективності автоматизованого моніторингу, мінімізацію адміністративного тиску. Шість ключових змін. Прогнозуємо, що вони скоротять кількість заблокованих накладних», – наголосив Руслан Кравченко.

Які саме зміни пропонує ДПС
– Збільшуються ліміти для безумовної реєстрації накладних – граничний обсяг постачання зросте до 1 млн грн, а на одного контрагента – до 100 тис. грн, змінюється умова в частині кількості платників, на яких керівник може займати аналогічну посаду (зараз 3, планується 5). Операції з невеликими сумами (до 10 тис. грн) будуть реєструватися без затримок, цей ліміт нині становить 5 тис. грн. Ліміт загального обсягу таких операцій в поточному місяці буде збільшено до 3 млн грн (наразі 500 тис. грн).
– Спрощуються перевірки податкових накладних для підприємців, які працюють у зонах із потенційною загрозою бойових дій, але де наразі немає активних боїв. Планується також більш швидка обробка накладних з експортними операціями, якщо їхні коди збігаються з кодами в таблиці даних платника податків і він не вважається ризиковим.
– Менше буде бюрократії після виключення платників з переліку ризикових – накладні підлягатимуть автоматичній реєстрації, якщо компанія має позитивну податкову історію та виконуються інші визначені умови.
– Удосконалюється механізм автоматичного врахування таблиць даних платника – зниження потреби подавати документи для врахування таблиці.
– Змінюються окремі показники позитивної податкової історії – більше підприємств зможуть скористатися такими показниками. Зокрема ліміти обсягу операцій збільшуються з 1 млн грн до 3 млн грн, на одного контрагента зі 100 до 500 тисяч, змінюється умова в частині кількості платників на яких керівник може займати аналогічну посаду (зараз 3, планується 5).
– Змінюється критерій ризиковості операцій щодо розрахунків коригування податкових зобов’язань при поверненні товару від неплатника ПДВ, а саме не вважатиметься ризиком подання такого розрахунку коригування протягом 90 днів (наразі становить 30). Це зменшить ймовірність блокування розрахунку коригування при поверненні товару від неплатника.
Руслан Кравченко висловив сподівання, що запропоновані зміни будуть підтримані Мінфіном та Кабміном.
Голова ДПС також повідомив, що в лютому майже вдвічі – до 0,39 % – було знижено показник заблокованих накладних, з початку року 9,3 тис. субʼєктів підприємництва виведені з ризикових.
Нагадаємо, ще на початку січня на першій нараді з керівниками територіальних управлінь новопризначений голова ДПС Руслан Кравченко визначив як першочергове завдання для всієї служби саме припинення безпідставного віднесення суб’єктів господарювання до ризикових та блокування податкових накладних.
«Припинення безпідставного віднесення до ризикових і безпідставного блокування накладних – це наше з вами першочергове завдання. Щодо блокування – я розумію, система працює недосконало, тому будемо намагатись змінити, щоб було досконало», – наголосив тоді голова ДПС.
Особливу увагу він попросив приділити комісіям, які приймають рішення про розблокування чи виведення з ризиків.
До податкової залишаються питання
Народний депутат Ніна Южаніна відстежує ситуацію з блокуванням податкових накладних і постійно привертає увагу до існуючих проблем.

Приміром, вона звернула увагу на те, що за 2024 рік з переліку ризикових за рішенням суду виключено у 4 рази більше платників, ніж в порядку адміноскарження! Звідси виникло і її запитання: «чому не працює процедура адміноскарження в ДПС щодо рішень про ризиковість платника?»
Ніна Южаніна також наголошує, що на кожній ітерації Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) порушуються права платників і ніхто з податківців ще реально не поніс відповідальності за проблеми, створені для бізнесу.
«А хто порахував, скільки податків не отримав бюджет у зв’язку з повним або частковим зупиненням господарської діяльності суб’єктів господарювання?», – запитує народна депутатка.
За її словами, це добре, що новий Голова ДПС взявся допомогти бізнесу з безпідставним блокуванням ПН/РК та віднесенням платників до ризикових, але це й сумно, бо має бути «не роль особистості в історії», а системна визначеність.