Попри те, що в у травні 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон щодо зменшення граничного віку перебування призовників на військовому обліку з 27 до 25 років, деяких хлопців віком до 25 років на початку повномасштабного вторгнення мобілізовували на цілком законних підставах.
Зокрема, це стосувалося юнаків після закінчення військової кафедри та присвоєння офіцерського звання або проходження військової служби.
Також, згідно з законом про мобілізацію, існує ще одна категорія людей, яких можуть мобілізувати до 25 років – це непридатні до військової служби в мирний час, але обмежено придатні у воєнний.
“Це призвело до того, що чоловіки, яким не виповнилося 25 років та які не проходили військову службу чи військову кафедру, але були свого часу визнані обмежено придатними, можуть бути мобілізовані. У підсумку виникають ситуації, коли після перевірки документів працівниками ТЦК і СП мобілізуються хворі чоловіки молодше 25 років, якщо їх раніше було визнано обмежено придатними. Хоча їх здорові однолітки не підлягають мобілізації”, – повідомили нещодавно в апараті Верховної Ради.
Для того, аби прибрати цю колізію у ВР був зареєстрований законопроєкт №11379-д про внесення змін до закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки вже рекомендував Раді прийняти його за основу та в цілому.
Як зазначив народний депутат, секретар Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу Валентин Наливайченко, якщо народні депутати ухвалять закон про заборону мобілізації до 25 років, молодих військовослужбовців (мобілізованих раніше – ред.) повинні демобілізувати.
“У разі ухвалення такого Закону молоді люди, яких призвали до 25 років і які не бажають далі залишатися служити в ЗСУ, мають бути демобілізовані”, повідомив Наливайченко.
За його словами, цих людей доцільно заміняти призовниками, які проходять навчання в військових центрах.Зараз в навчальних військових центрах достатньо людей, які постійно мобілізуються. Єдине, що я виступаю за повноцінне навчання, яке повинно тривати мінімум 1,5, а краще до 3 місяців”, – зазначив він та наголосив на необхідності збільшення кількості полігонів для навчання, оскільки постійно зростає кількість мобілізованих.
Як наголошував раніше народний депутат Олексій Гончаренко, цей законопроєкт розроблявся на базі його законопроєкту №11379. За його словами, оновлений законопроєкт забороняє мобілізацію не тільки обмежено придатних віком від 18 до 25 років, але тих, хто не пройшов строкову службу або хто не має військової кафедри.
Також у законопроєкті передбачено право на звільнення для тих, кого встигли мобілізувати.
“Тепер цей документ маємо розглянути в сесійній залі. Буду робити все, щоб це сталось одразу, як тільки збереться парламент”, – зазначив депутат.
Попри таку позицію українських парламентарів, міжнародні партнери України – донори військової та економічної допомоги, періодично порушують питання зменшення мобілізаційного віку для українських чоловіків. На їх думку вік від 18 до 25 років найкращий та значно ефективніший на фронті з огляду на фізичні та психологічні якості.
Поки що ці тези від союзників України не знаходять підтримки у коридорах української влади.
Водночас генерал-майор, керівник Головного управління розвідки України Кирило Буданов на закритій зустрічі в KSE озвучив нові розрахунки ведення війни із врахуванням мобілізованих юнаків та юначок віком від 18 років.
«Якщо ми будемо мобілізовувати всіх людей віком від 18 років включно, то зможемо вести війну до 2033 року. Якщо знизимо поріг до 16 років (такий варіант РФ також розглядала), тоді до 2044-го”, – розповів голова ГУР.
Автор — Альона Капліна