Перше вересня зовсім скоро. Всі батьки України поспішають зібрати своїх дітей до школи: купують нові щоденники, канцелярію, костюми та взуття. За даними Державної служби статистики України, щороку до школи готується близько 4 мільйонів учнів (очевидно, в умовах воєнного стану дані постійно змінюються – ред.).
Комерсант український дізнавався скільки коштує зібрати учня до школи та чи відрізняється “чек” на шкільне приладдя залежно від класу дитини.
Скільки коштує зібрати до школи першачка
Як розповіла одна з мам майбутньої першокласниці-гімназистки, лише канцтовари обійшлися для її дитини у 3 500 грн.
“Купляли все по списку: зошити в клітинку і косу лінію, папка для зошитів, пенал, ручки та олівці, альбоми для малювання, гумка, лінійка, стругачка, пензлики, гуаш, акварель, кольорові олівці, обкладинки для зошитів, закладки та інше”, – розповіла мама майбутньої першокласниці зі столиці.
Окрім того, багато грошей прийшлося витратити й на одяг дитині.
“На одяг ми витратили 5 тисяч гривень. Це 3 сарафани, 3 блузи з рукавом, 2 без рукава, піджак, колготи 5 шт., шкарпетки 3 пари, майки 5 шт. та взуття”.
Мама зазначила, що у гімназії форма є обовʼязковою, однак для першачків її не видають. Також за її словами, ймовірніше за все доведеться купувати за свої кошти ще й підручники. Однак про це їх ще не попереджали.
“Минулого року мої знайомі у цій же гімназії здавали по 3 тисячі на підручники та спеціальні зошити. Нам ще про це не казали, але ми в очікуванні. Чому виникла така проблема? Знайомі кажуть, що нібито всі книги віддали переселенцям”.
Ще одна мама Аліна, син якої теж йде до першого класу Київської школи цього року, розповіла, що на канцелярію поки витратили небагато, лише 1000 грн, однак одяг для майбутнього першачка обійшовся у чималу суму.
“На канцелярію витратили 1000 грн, у нас був список від школи, керувалися ним. Але вирішили не купляти багато всього одразу, будемо дивитися по ситуації. Взуття хлопчику купили за 1600 грн. За одяг (костюм, сорочку, спортивний костюм, кросівки, носки та кофтинку) віддали 5 тисяч грн. За портфель – 2,5 тисячі грн”, – розповіла мама Аліна та підкреслила, що їхнім дітям не казали про будь-які гаджети, які будуть потрібні для навчання: ні про планшети, ні про комп’ютери.
Скільки коштує зібрати до школи третьокласницю
Свою історію для розповіла і Юлія — мама третьокласниці Асі, яка проживає під Києвом. Каже, що цей учбовий рік обійшовся дорожче аніж інші.
“По одягу якось 1-2 клас співпадав, майже не купляли нового, а в 3 клас вже треба купувати майже все, окрім двох регланів. Я навіть думаю одяг розбити на покупки в різних місяцях, тобто щось придбати зараз, на перший час, а щось в другій половині вересня докупити”, – розповіла Юлія.
На її думку, купляти весь одяг на наступний учбовий рік — це стереотип.
“На перші тижні вересня можна спокійно обійтись базовими однотонними футболками, спідничками, одні штани ще купити. В моєї дитини немає форми в школі, але наголошують на темному низі та однотонному, не яскравому верху. Потім вже на холодну погоду докуплю ще штани, теплі лосини, туніки та кофти. Та й з настанням сезону в магазинах буде все новіше і по карману не так все відразу вдарить”, – поділилася своїми міркуваннями Юлія та додала, що зараз дуже економить гроші можливість дівчаткам одягати під спідницю кросівки.
“Тобто купила кросівки одні на сезон і дитина ходить. Ніяких лакових туфельок на каблучку вже обов’язково не вимагають”, – додала вона.
Юлія каже: мамам першачків важче вгадати який саме одяг купляти, а який ні. Однак все приходить з досвідом.
“Наприклад я якось накупила тоненьких блузочок і регланів, а виявилось, що в класі холодно і треба тепла кофта. Так і пролежали ті тоненькі блузочки до весни, щоб одягнуть пару разів. Тому зараз вже практичніше підходжу до вибору одягу, бо знаю, що саме треба”, – розповіла мама Асі.
На цей навчальний рік лише на канцелярію вона витратила 2500 грн. На одяг, а саме: штани, чорні кюлоти, спідницю, 2 реглани, колготки, шкарпетки та заколки для волосся 2250 грн.
Мамам, з якими спілкувався , у школах не наголошували на обов’язковій покупці планшета чи комп’ютеру, але він, з огляду на минулі учбові роки може знадобитися, якщо навчання буде лише онлайн.
З огляду на те, що лише вцілому по Україні лише 55% шкіл працюватимуть очно, питання вартості гаджетів для навчання також є нагальним.
У своєму дослідженні Ольга Пенковська, бренд-менеджерка категорії “Товари та Доставка” OLX, розповіла, що медіанна вартість планшета станом на липень 2024 року складала 2 400 грн. А ціна ноутбука в середньому складає 6 750 грн. Найбільша кількість оголошень розміщення із пропозиціями брендів HP та Asus.
За її словами, підготовка до навчального року 2024 є дорожчою, ніж торік. А все через загальне підвищення цін на товари й зростання цін на супутні витрати (логістики, цін на пальне, здорожчання долара тощо).
Попри все це, перше вересня для всіх батьків та їх дітей є важливим днем у їхньому житті, який запам’ятовується на все життя.
Автор — Альона Капліна