“Ціни впадуть, але разом з ними зникнуть і ліки” – бізнес про новий закон
14 Лютого 14:08
У той час, коли президент Зеленський взявся за зниження цін на ліки, бізнес стверджує, що деякі з них можуть взагалі пропасти з аптечних стендів. Так, у Європейській Бізнес Асоціації (ЄБА) заявили про можливу дестабілізацію фармацевтичного ринку України через ухвалення Верховною Радою законопроєкту №11493. Експерти попереджають, що нові правила можуть призвести до виведення з обігу частини лікарських засобів та погіршення їх доступності для пацієнтів, передає Комерсант український.
Три проблеми
За словами представників асоціації, законопроєкт, прийнятий 12 лютого у другому читанні, містить три ключові проблемні положення.
- Запровадження “національного каталогу” для всіх без винятку лікарських засобів. Ліки, для яких виробники не зможуть виконати вимоги щодо обмеження ціни, не потраплять до каталогу і не зможуть продаватися. В асоціації наголошують, що це може призвести до зменшення доступності значного обсягу ліків міжнародного виробництва. Особливо проблемним є те, що вимоги встановлюються навіть для препаратів, які не фінансуються з державного бюджету.
- Впровадження “квоти” щодо дистрибуції ліків. Міжнародні виробники співпрацюють лише з перевіреними імпортерами та дистриб’юторами, які гарантовано дотримуються вимог щодо якості та безпечності ліків. Нові обмеження можуть порушити ці налагоджені ланцюги постачання.
- Обмеження розміру постачальницько-збутової надбавки до 8%. В асоціації зазначають, що такий ліміт не враховує різні фінансові моделі міжнародних компаній-виробників і може стати суттєвим бар’єром для ведення бізнесу.
“Стабільне постачання ліків для українських пацієнтів, що було забезпечене у найскладніший період часу завдяки консолідації зусиль держави і бізнесу – під час перших місяців повномасштабного вторгнення – на жаль, наразі опинилось під загрозою”,
– йдеться у заяві.
Експерти асоціації підкреслюють, що цінова доступність ліків є комплексним питанням, яке не можна вирішити через штучне обмеження постачання. Замість очікуваного зниження цін, новий закон може призвести до фізичної недоступності препаратів для пацієнтів.
Європейська Бізнес Асоціація закликала президента України накласти вето на законопроєкт, наголошуючи, що запропоновані зміни не наближають регулювання до європейських стандартів та негативно вплинуть саме на ліки міжнародних виробників – основних інвесторів у сферу охорони здоров’я України.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Як Зеленський хоче знизити ціни на ліки в Україні
У лютому цього року Президент України Володимир Зеленський вирішив здешевити ціни на ліки для громадян. Він побачив, що ціни в аптеках є занадто високими і доручив уряду вирішити цю проблему.
4 лютого було введено в дію рішення РНБО «Про подальшу реалізацію програм підтримки українців на основі гарантування економічної стійкості держави та посилення заходів очищення фінансової системи України». 4 лютого своїм указом Зеленський ввів це рішення в дію.
Цим рішенням Кабінету Міністрів було доручено, зокрема
“провести спільно з Антимонопольним комітетом України аналіз ціноутворення на лікарські засоби і вжити заходів з метою забезпечення їх фінансової доступності для українців, передбачивши запровадження механізмів протидії застосуванню непрозорих механізмів ціноутворення, зловживанню монопольним становищем та проявам неправомірного обмеження конкуренції, здійсненню узгоджених дій та концентрації на фармацевтичному ринку”.
10 лютого Зеленський у своєму традиційному відеозверненні повідомив про нараду, проведену за участю керівників уряду, на якій також розглядалась проблема цін на ліки. За словами президента, ціни абсолютно неадекватні і аптечні мережі та виробники повинні надати більш комфортні умови для покупців. Він повідомив про підготовку засідання РНБО щодо цього питання і опрацювання дуже конкретних пропозицій, спрямованих на зниження цін в інтересах людей.
Міністерство охорони здоров’я має пропозиції, як знизити ціни
Наприкінці січня у Міністерстві охорони здоров’я за участю усіх дотичних до проблеми сторін провели обговорення того, як удосконалити державне регулювання цін на лікарські засоби. Приміром, у міністерстві пропонують запровадити е-каталог «Прозорро Маркет» як інструмент для визначення індикативної ціни на лікарські засоби. Це дозволить аптечним мережам закуповувати ліки за конкурентними цінами, а пацієнтам – бути впевненими, що доступний за ціною препарат завжди є в наявності. про це розповідав.
За новими правилами, усі аптеки, які продають ліки з Національного переліку, будуть зобов’язані мати у своєму асортименті препарат з найнижчою ціною, визначеною через запити пропозицій у «Прозорро Маркет». Такі запити проводитимуть щонайменше раз на рік.
Серед інших важливих змін – оновлення правил реклами та промоції ліків відповідно до директив ЄС. МОЗ пропонує запровадити поняття «належної промоційної практики», яке допоможе запобігти маніпуляціям зі споживачами.