Доки Макрон обіймає Зеленського, Франція блокує заборону російського СПГ

4 Червня 12:56

Два найбільші покупці російського скрапленого природного газу (СПГ) в ЄС — Франція та Бельгія — відмовляються підтримати план Брюсселя щодо заборони поставок з Москви. Держави вимагають додаткових гарантій щодо економічних та правових наслідків цього кроку, повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Politico.

Франція, яка є головним імпортером російського СПГ у блоці, надає перевагу стратегії диверсифікації поставок замість повної заборони. Міністр енергетики Франції Марк Феррачі заявив, що держава планує замінити російські поставки катарськими.

Бельгія, друга за обсягами закупівель, вимагає детального звіту про економічні наслідки заборони перед прийняттям рішення. Міністр енергетики Бельгії Матьє Біе наполягає на поглибленій оцінці впливу заходів на національну інфраструктуру СПГ.

Натомість Іспанія та Нідерланди — третій і четвертий за величиною імпортери російського СПГ — активно підтримують майбутнє законодавство. Обидві країни зацікавлені у розриві енергетичних зв’язків з росією якомога швидше.

План Європейської комісії передбачає заборону короткострокових контрактів на російський СПГ вже цього року, а довгострокових — до 2027 року. Це дозволить країнам вийти з угод, які інакше змушували б їх купувати російський газ ще протягом багатьох років.

Торік чотири найбільші імпортери закупили 16,77 млн тонн російського СПГ на суму понад 6 мільярдів євро. Це становило 97% загального імпорту ЄС та більше половини глобального експорту Москви.

Франція побоюється правових наслідків для приватних компаній, зокрема можливих російських позовів через розірвані контракти. Французька TotalEnergies зобов’язана за контрактом до 2032 року та володіє 20% акцій проєкту “Ямал” у Сибіру.

Бельгія має отримувати та зберігати російський СПГ до 2035 року згідно з чинними угодами. Країна планує провести технічні переговори щодо впливу заборони на свою інфраструктуру.

Аналітики зазначають, що заборона не спричинить кризу поставок, оскільки всі країни можуть збільшити закупівлі у США та Канади. Ці країни планують нарощувати потужності з наступного року.

Підтримка найбільших імпортерів буде вирішальною для Європейської комісії, особливо з огляду на ймовірний опір Угорщини та Словаччини, які прагнуть зберегти доступ до дешевшої російської енергії.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Європа і російський газ

Станом на початок 2022 року ЄС на 40% залежав від російського газу. У 2021 році 65% газу, який купувала Німеччина, були російськими. У третьому кварталі 2023 року лише 12% імпортованого ЄС газу залишалися російськими.

Водночас деякі країни ЄС, такі як Угорщина та Словаччина, залишаються залежними від російського газу. Контракти цих країн з Газпромом передбачають постачання газу через українську ГТС. Австрія підписала контракт на постачання газу до 2040 року, але там уже заявили, що позбулися залежності від російського палива.

Після виведення з ладу обох “Північних потоків” та зупинки української ГТС росія зможе постачати газ до Європи лише через Турецький потік.

За даними Центру досліджень енергетики і чистого повітря (The Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), з початку повномасштабного російського вторгнення Євросоюз купив у росії енергоносіїв на 209 млрд євро.

Як Євросоюз “допомагає” Україні

На Мюнхенській безпековій конференції США чітко вказали Євросоюзу, що безпека Європи – це її особиста проблема. Після цього риторика європейських посадовців кілька днів повнилася гучними заявами про те, що Європі час прокидатися і нарешті починати дбати про власну безпеку.

У контексті російсько-української війни європейські лідери наввипередки почали генерувати ідеї про те, як вони візьмуть підтримку України на себе та яким саме чином допомагатимуть їй здобути справедливий мир. Ішлося і про миротворців (які перебуватимуть в тилу), і про закриття неба над Україною британською авіацією, і про ракети Taurus, і навіть про те, що значна частина запланованого 800-мільярдного оборонного пакету ЄС дістанеться Україні.

Спільної позиції щодо миротворців так і не досягли, про ракети Taurus розмови припинилися, а тим часом Євросоюз приймає рішення і чинить дії, які важко назвати допомогою Україні у захисті Європи.

Вже за кілька днів після Мюнхенської конференції виявилося, що Бельгія передасть Україні 30 літаків F-16 не до кінця 2025 року, як було заплановано і обіцяно, а до кінця 2028-го. Озвучена причина: США затримують надсилання літаків F-35, які мають замінити F-16 у бельгіському військовому авіапарку. 30 літаків F-16 – це вагома цифра, і вони могли б значно покращити українське становище в небі, зокрема й дуже відчутно посилити систему протиповітряної оборони. Тепер Україна не може розраховувати на ці літаки аж до 2028 року.

Пізніше виявилося, що в ухваленому оборонному пакеті на 800 мільярдів євро для України нічого особливо й не прописано. Згадується лише, що українські оборонні компанії входять до одного “пулу” з європейськими, а отже купівля у них зброї є пріоритетною разом із компаніями ЄС.У цей же час виявилося, що протягом третього року повномасштабної російсько-української війни ЄС витратив більше коштів на російські викопні палива, ніж на фінансову допомогу Україні. За цей час Євросоюз купив російських нафти та газу на 21,9 млрд євро. Ця сума на одну шосту перевищує 18,7 млрд євро, які ЄС виділив Україні як фінансову допомогу у 2024 році.

Режиму пільгової торгівлі теж більше не буде.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз