“Добровільне повернення”: Трамп хоче депортувати з США 200 тисяч українців
20 Травня 15:46
Адміністрація Президента США Дональда Трампа розробила план “добровільної депортації” мігрантів, які втекли до США від насильства у своїх країнах. Серед цих мігрантів опинилися і 200 тисяч українців. Про це з посиланням на внутрішні документи адміністрації, доступні виданню, повідомляє The Washington Post, передає «Комерсант Український».
У центрі плану — фінансова програма «добровільного повернення» мігрантів до країн, де тривають війни або гуманітарні катастрофи. Українці опинилися серед основних цільових груп, поруч із громадянами Гаїті, Афганістану, Сирії, Ємену та інших держав, повернення до яких наразі не рекомендує навіть Міжнародна організація з міграції (IOM).
Цей план прямо суперечить попередній політиці США, зокрема статусу тимчасового захисту (TPS), який українцям надали ще у 2022 році — після початку повномасштабної агресії рф. За чинними правилами, цей статус дозволяє легально проживати в США тим, хто не може безпечно повернутися додому. Також TPS мають близько пів мільйона гаїтян.
Попри це, згідно з документами, які отримало видання, адміністрація Трампа має намір фінансово стимулювати «добровільне повернення» українців, виплачуючи по $1000 тим, хто погодиться поїхати з США. Гроші пропонується взяти з бюджету іноземної допомоги, яка раніше була спрямована на підтримку країн, зокрема України.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Реакція в США
Оглядачі вважають, що це — небезпечна політична гра: пропонувати людям повернутися в країну, де триває війна, і де США самі ж закликають не подорожувати через загрозу життю. Це не просто гуманітарне питання — це спроба переінакшити мету іноземної допомоги: замість допомоги біженцям — витрачати кошти на депортацію.
Колишні чиновники та правозахисники називають ініціативу «нелюдською» та «цинічною». Зокрема, колишня посадовиця Держдепу США Узра Зея заявила, що
«ідея добровільної депортації — абсурдна»,
коли йдеться про людей, які рятувалися від війни чи насильства.
Чи обмежаться лише “стимулюванням”?
Документи свідчать, що США вже тиснуть на уряд України з вимогою приймати не лише депортованих українців, а й мігрантів інших національностей, яких США хоче вислати. Це викликає особливе занепокоєння, зважаючи на те, що Україна і без того бореться з наслідками вторгнення та великою кількістю внутрішньо переміщених осіб.
У адміністрації Трампа пояснюють це бажанням «виконати обіцянки» та «впорядкувати систему». Водночас критики зазначають, що репатріація до країн, де тривають бойові дії, є прямим порушенням міжнародного права, а саме принципу non-refoulement, який забороняє повертати людей туди, де їм загрожує небезпека.
Хоча документи, на які посилається The Washington Post, мають позначку «попередні», джерела в адміністрації підтверджують, що угоди вже підписані, а сума в $250 млн фактично затверджена для запуску програми. І хоча на папері поки не зазначено національності, українці фігурують у більш ранніх версіях плану як одна з основних цільових груп.
Таким чином, зростає ризик, що вже найближчим часом десятки тисяч українців, які знайшли притулок у США, опиняться перед вибором — або залишити країну, або втратити легальний статус. І це в той час, коли США одночасно виступають посередником у переговорах про припинення вогню в Україні.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко