“Добрі” хакери перевірили надійність захисту “маркетплейсу дронів” для військових
17 Березня 08:49
Державний оператор тилу спільно з Cyber Unit Technologies провів Bug Bash, тобто перевірку з точки зору кібербезпеки, ІТ-системи DOT-Chain. Про це повідомляється на сайті Державного оператора тилу, інформує Комерсант український.
Тестування цифрових продуктів із залученням етичних хакерів є поширеною світовою практикою – його часто використовують заради контрольованої перевірки ефективності захисту сайтів, систем та програм. Під час Bug Bash в контрольованому середовищі етичні хакери шукають потенційні вразливості системи.
ІТ-система DOT-Chain, розроблена командою DOT, діє у сфері забезпечення ЗСУ продуктами харчування. Її впровадження дозволило в 4 рази скоротити цикл забезпечення (від формування заявки до оплати за товар) та зменшити обсяг паперової роботи на 30 000 документів щотижня. Незабаром планується запуск DOT-Chain Defence – модуля системи, який працюватиме у форматі “маркетплейсу дронів” і надасть бойовим підрозділам можливість самостійно обирати типи та кількість БПЛА.
Як перевірявся кіберзахист системи і що засвідчив
Протягом двох днів група з 20 перевірених хантерів працювала в окремо виділеному середовищі DOT-Chain, де ІТ-спеціалісти DOT контролювали процес.
«Загалом DOT-Chain показав свою стійкість. Уся отримана за результатами події інформація буде використана нашою командою, щоб покращити систему та зробити її ще надійнішою», – розповіла радниця з ІТ у DOT Альона Жужа.
Учасники події отримали фінансову винагороду і вона, до речі, залежала від кількості та важливості знайдених ними вразливостей.
“Маркетплейс” представили в лютому на зустрічі з виробниками дронів
Як заявив тоді Міністр оборони Рустем Умєров, наше завдання – забезпечити швидке та безперебійне постачання найкращих БПЛА для наших воїнів, тому запускаємо нову модель забезпечення безпілотниками.
Агенція оборонних закупівель тоді представила виробникам нові правила взаємодії між державою, армією та бізнесом.
Міністр оборони пояснив, що система DOT-Chain вже успішно працює у нелетальних закупівлях і тепер допоможе:
– швидше доставляти дрони на фронт: підрозділи самі обиратимуть потрібні їм БПЛА, а час постачання скоротиться з місяців до кількох тижнів.
– підтримати виробників: вони отримуватимуть прогнозовані замовлення і зможуть планувати масштабування виробництва.
– сворити прозорі правила – зрозумілі механізми постачання стимулюватимуть конкуренцію та розвиток ринку.
За словами міністра, DOT-Chain Defense System надасть бойовим бригадам можливість самостійно визначати, які дрони їм потрібні, відповідно до ситуації на полі бою. Водночас виробники отримають чітку картину попиту і зможуть ефективніше планувати виробництво.
Міноборони має достатньо коштів для закупівлі дронів
За результатами 2024 року Міністерство оборони разом із Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України закупили понад 1.5 млн дронів. Про це повідомив директор Департаменту політики закупівель Міністерства оборони України Гліб Канєвський.
Він розповів, що 96% цієї суми були сплачені українським виробникам та постачальникам. Це мало позитивний ефект для розвитку української галузі виробництва БПЛА.
«Цього року цифри будуть ще більшими, тому що спроможності вітчизняного ОПК у 2025 році складають приблизно 4.5 млн FPV-дронів. І Міноборони планує їх всі закупити», – наголосив Гліб Канєвський.
Він повідомив, що нинішнього року Міністерство оборони України спрямує на закупівлю дронів понад 110 млрд грн, зокрема, понад 102 млрд грн – через Агенцію оборонних закупівель.
За словами Гліба Канєвського, всі плани закупівель на 2025 рік отримали бюджетні кошти і це дозволить якнайшвидше насичувати фронт безпілотними літальними апаратами.