До 8 років в’язниці за розслідування: журналісти б’ють на сполох через законопроєкт №10242
3 Грудня 2024 09:03
Українська медіаспільнота виступила із жорсткою критикою законопроєкту №10242, який Верховна Рада розглядає у нинішній редакції. Документ передбачає кримінальну відповідальність за публікацію конфіденційної інформації з публічних реєстрів. Журналісти та правозахисники попереджають: ухвалення цього закону може стати кінцем незалежних розслідувань у країні, повідомляє «Комерсант Український»
“Більше ніяких розслідувань? У Раду просувають законопроєкт про відповідальність за публікування даних із закритих реєстрів. Уявіть, що журналістів-розслідувачів можуть увʼязнити на 8 років після сюжету про Куницького, бо вони вказали, що, за нашими даними, нардеп виїхав за кордон. Чи отримати тюремний термін за оприлюднення списків прокурорів “з інвалідністю” після скандалу зі МСЕК” — заявляє команда Bihus.Info.
Зазначається, що законопроєкт №10242 передбачає до 8 років позбавлення волі за розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів для невизначеного кола осіб.
Саме через це, у разі ухвалення законупроєкту, більшість розслідувань може опинитися під забороною.
“Тож розповісти про власника новенького мерседеса чи крузака серед посадовців тепер може стати неможливим. Розповісти, чи дійсно посадовець виїхав з України без належних підстав – теж. Розповісти про звʼязки з рф – теж. Хоч інформація і становить великий суспільний інтерес” — наголошують у Bihus.Info.
Крім того, експерти звертають увагу на ризики переслідування журналістів за розкриття інформації, яка становить суспільний інтерес.
“Все це нагадує спробу створити інструмент для переслідування журналістів, що розповідають про корупцію та зловживання владою,” — додають розслідувачі.
Медіаспільнота не заперечує необхідність удосконалення законодавства, але закликає виключити норми, які можуть стати інструментом цензури та утисків свободи слова.
“Вдосконалення законодавства — це чудово, але точно не тоді, коли воно стає інструментом для утисків,” — наголошується в заяві.


Медійники, правозахисники закликають Верховну Раду не ухвалювати законопроєкт № 10242 у його нинішній редакції.
У заяві йдеться про те, що під прикриттям боротьби із «зловживанням даними» створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою.
“Законопроєкт не передбачає жодних механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, яка має суспільне значення. Навіть за наявності суспільної необхідності розголошення, норм Законів України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації», що передбачені саме для захисту розголошення такої інформації, може бути недостатньо для захисту журналістів у судах при використанні оновленої редакції статті 361-2 Кримінального кодексу”, – заявляють медійники.
Зазначається, що перетворення подібних правопорушень на тяжкі злочини відкриває можливість для застосування негласних слідчих дій проти журналістів, зокрема прослуховування та стеження, що суттєво порушує стандарти захисту джерел інформації.
“Законопроєкт просувається під виглядом виконання вимог Європейського Союзу, однак його положення суперечать принципам свободи слова, захисту журналістських джерел і викривачів, закріпленим у міжнародних документах, включно з нещодавно ухваленим Європейським актом про свободу медіа. Закликаємо міжнародні організації та правозахисників долучитися до оцінки цього законопроєкту та висловити свою позицію щодо його впливу на свободу слова в Україні”, – закликають журналісти.