До 200 російських компаній, причетних до загарбання ЗАЕС, запроваджено санкції на 50 років, – СБУ
10 Грудня 16:56Про це йдеться у відповіді СБУ на запит на порталі «Доступ до правди», передає Комерсант український.
У Службі нагадують, що в липні 2024 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила Резолюцію “Безпека та захищеність ядерних об’єктів України включаючи Запорізьку АЕС”. У резолюції засуджується незаконне та безпрецедентне силове захоплення Запорізької атомної електростанції, а Генасамблея ООН вимагає від держави-агресора вивести свій військовий та цивільний персонал з території ЗАЕС та повернути станцію під повний контроль Україні.
“СБУ відповідно до своєї компетенції документує злочини російських окупантів та їхніх поплічників здійснює заходи для притягнення їх до відповідальності. Спецслужба також реалізує санкційну політику нашої держави. Серед іншого за ініціативою СБУ рішенням РНБО запровадження санкції на 50 років до 200 російських компаній, причетних до загарбання ЗАЕС”,
– йдеться у відповіді СБУ.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Сьогодні – 40 років з часу запуску ЗАЕС
Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) — найбільша атомна електростанція в Європі та третя у світі за сукупною потужністю. Розташована в Запорізькій області біля міста Енергодар, вона складається з шести атомних енергоблоків по 1 ГВт кожен.
10 грудня 1984 року було приєднано до мережі перший енергоблок Запорізької АЕС. Цікаво що цього ж дня за два роки, 10 грудня 1986-го, приєднано до мережі уже третій енергоблок. Останній, шостий енергоблок, запрацював у 1995 році.
ЗАЕС щорічно виробляла близько 40 млрд кВт·год електроенергії, що становило близько 20% усієї енергогенерації України. Вона також є першою серед атомних станцій країни, де побудоване сухе сховище відпрацьованого ядерного палива.
Російська армія захопила ЗАЕС в ніч на 4 березня 2022 року, перед цим обстрілявши цей ядерний об’єкт. Росія також окупувала і місто Енергодар, біля якого розташована АЕС.
Від початку російської окупації Запорізька АЕС пережила вісім повних блекаутів та один частковий, із запуском аварійних дизель-генераторів і систем безпеки. Їхня відмова загрожує настанням аварійної ситуації, стверджують в Енергоатомі.
Востаннє перед загрозою блекауту станція опинилася 1 грудня цього року.