Для митців та медійників знову відкривають кордон: які правила виїзду

6 Березня 08:49

Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України», яка створює правові підстави для тимчасового виїзду за межі України чоловіків призовного віку, що провадять професійну діяльність у сфері культури, кінематографії,  стратегічних комунікацій, медіа та інформаційній сфері. Про це повідомляє Урядовий портал, інформує Комерсант український.

Постановою визначені:

– категорії фахівців,

– процедура отримання листа-сприяння,

– перелік документів,

– строки перебування за кордоном,

– обмеження на співпрацю з особами, які є представниками держави-агресора.

Запроваджений також розширений перелік органів влади, які уповноважені перевіряти документи, подані інституціями.

Які обов’язкові умови для виїзду передбачено

Документ визначає чіткі вимоги відповідності критеріям для отримання листа-сприяння від Мінкульту.

Для юридичних осіб обов’язковою умовою є наявність статусу критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Для фізичних осіб – обов’язкова реєстрація суб’єкта як фізичної особи-підприємця та провадження профільної діяльності протягом останніх трьох років.

Максимальний строк перебування митців та медійників за кордоном становить не більше 60 календарних днів з дня перетинання державного кордону. Строк безперервного перебування за кордоном може бути збільшений до 30 календарних днів у разі отримання окремого листа-погодження.

Повідомляється, що постанова Кабінету Міністрів набере чинності з дня її офіційного опублікування.

Нагадаємо, Міністерство культури і стратегічних комунікацій з 3 березня призупинило видачу листів сприяння для виїзду військовозобов’язаних діячів культури та представників ЗМІ за кордон.

Чому було ухвалене таке рішення

Як пояснили у Міністерстві культури і стратегічних комунікацій, через прогалини в національному законодавстві виникли численні випадки, коли особи, що отримали дозвіл Державної прикордонної служби для тимчасового виїзду за кордон за листом сприяння від Міністерства, не повернулися до України у встановлені терміни.

У відомстві повідомили, що для досягнення правової визначеності у цьому питанні Міністерство ще наприкінці 2022 року ініціювало зміни, які б мінімізували використання цілей культурної дипломатії для незаконного виїзду за кордон під час воєнного стану. Проте це питання залишалось неврегульованим.

Скільки було опрацьовано запитів і зафіксовано неповернень

У період з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року до Міністерства культури і стратегічних комунікацій України надійшло 4047 запитів на отримання листів щодо сприяння перетину кордону. До Державної прикордонної служби України спрямовано 2744 листа щодо сприяння перетину державного кордону. Такі дані містяться у відповіді Мінкультури на запит агентства «Інтерфакс-Україна».

Згідно з даними Держприкордонслужби за 2024 рік, за листом сприяння від Міністерства культури і стратегічних комунікацій України не повернулось 579 діячів.

Василевич Сергій
Редактор