Держборг України у квітні зріс до $180 млрд — що стало причиною

27 Травня 05:35

У квітні 2025 року державний борг України зріс на 5% і досягнув рекордної позначки у 180 мільярдів доларів США. Основними причинами такого зростання стали валютна переоцінка боргів, отримання фінансування в межах міжнародних ініціатив та макрофінансова допомога від ЄС. Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, інформує «Комерсант Український»

За даними Міністерства фінансів, на 30 квітня 2025 року державний та гарантований державою борг у гривневому еквіваленті становив 7 480,3 млрд. грн., у валютному еквіваленті –  180 млрд. дол.

«За квітень 2025 року, сума державного боргу у гривневому розрахунку збільшилась на 5% (+357,1 млрд. грн.), у валютному – збільшилась на 4,8% (+8,2 млрд. дол.)», — зазначив Гетманцев.

Він також підкреслив, що за перші чотири місяці 2025 року темпи приросту державного боргу становили: 7,3% (+499,3 млрд. грн.) та 8,4% (+13,9 млрд. дол.) відповідно у гривневому і валютному еквіваленті.

Основний чинник зростання — борги перед ЄС

Основна причина зростання — збільшення заборгованості перед Європейським Союзом.

«Майже все зростання державного боргу за 4 місяця з початку року у валютному еквіваленті становить збільшення заборгованості перед ЄС на суму 13,1 млрд. дол», — додав Гетманцев.

Це пояснюється трьома ключовими факторами:

  • зміцненням курсу євро проти долара більш ніж на 10% з початку року, що призвело до переоцінки доларового еквіваленту боргу виданого у євро;
  • залученням фінансування у межах ініціативи G7ERA (Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine), що рахуються як умовні боргові зобов’язання. Згідно Бюджетного кодексу та за договором із ЄС (Про механізм кредитного співробітництва із ЄС, ULCM), вони обслуговуються і погашаються не з бюджету, а за рахунок прибутків від знерухомлених російських активів. Кредитор (ЄС) має обмежене право вимагати повернення такого кредиту, зокрема у випадку виплати репарацій за заподіяну шкоду унаслідок війни з боку росії.
  • залученням макрофінансової допомоги від ЄС (на суму 3,3 млрд. дол.) у рамках інструменту UkraineFacility – це пільгова довгострокова позика, відсотки за якою погашаються ЄС.

Що з внутрішнім боргом?

Попри загальне зростання держборгу, прямий внутрішній борг у 2025 році навіть дещо зменшився:

  • За січень-квітень внутрішній борг скоротився на 1,8% (-33,4 млрд грн)
  • Причина — зниження обсягів аукціонних розміщень ОВДП (облігацій внутрішньої держпозики)

Структура держборгу України (на кінець квітня 2025 року)

  • 74,5% – зовнішній борг, 25,5% – внутрішній;
  • 76,4% – борг у валюті (зовнішній + валютні ОВДП), 23,6% – борг у гривні;
  • 67,7% – борг із фіксованою ставкою, 32,3% – борг із змінною ставкою.

Скільки коштів має надійти за програмою ERA

Механізм ERA передбачає передачу коштів, отриманих за рахунок прибутків від заморожених активів рф. «Комерсант Український» про це розповідав.

На даний момент за цим механізмом передбачається отримання загалом $44,1 млрд у період до першого кварталу 2027 року. При чому загальний оголошений обсяг сягає $50 млрд.

Минулого року Україною вже було отримано $1 млрд, цього року буде отримано $39,4 млрд, наступного – $2,4 млрд і 2027 – $1,3 млрд.

Чим допоможе збільшена міжнародна фінансова підтримка

Як зазначається в останньому інфляційному звіті НБУ, цього року Україна може отримати суттєвіші, ніж очікувалося раніше, обсяги міжнародної фінансової допомоги за рахунок швидшого перерахування траншів за механізмом ERA Loans. Цих коштів буде достатньо не лише для фінансування дефіциту бюджету цього року, але й для формування запасу для державних фінансів на наступний рік, коли обсяги зовнішньої допомоги, ймовірно, почнуть зменшуватися.

Значні цьогорічні надходження також дадуть змогу наростити міжнародні резерви України до 58 млрд дол. США у 2025 році, утримувати їх на високому рівні протягом наступних років і відповідно зберігати стійкість валютного ринку.

В НБУ прогнозують збільшення державного та гарантованого державою боргу до 94% ВВП на прогнозному горизонті. Проте частина цього боргу буде сформована за рахунок коштів, отриманих за механізмом ERA19, погашення яких здійснюватимуться виключно за рахунок доходів від знерухомлених активів рф. Ці кошти не враховуватимуться під час оцінки стійкості зовнішнього боргу. Крім того, пільгові умови позик від міжнародних партнерів і підвищення ефективності управління внутрішнім державним боргом (зокрема завдяки проведенню аукціонів з обміну ОВДП) сприятимуть меншому навантаженню на видатки та вивільненню ресурсів для фінансування бюджетних потреб.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз