Депутати на «другій роботі»: чи дозволять нові зміни заробляти поза політикою

23 Травня 13:19
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Народні депутати України вирішили, що у вільний від засідань час можуть підзаробити, і це не заважатиме їхній основній діяльності. Вони планують розширити перелік дозволених видів діяльності, якими можна займатися після отримання депутатського мандата. Ба більше — збираються дозволити депутатам поєднувати мандат із посадами в парламенті, Офісі Президента та Кабміні. Якими справами можуть займатися нардепи паралельно із законотворчістю — з’ясовував «Комерсант Український».

Отже, у Законі України «Про статус народного депутата України» наразі є стаття 3 — «Несумісність депутатського мандата з іншими видами діяльності», де йдеться про те, чого нардепам не можна робити.

А там — цілий перелік заборон. Наприклад: бути членом Кабміну, керівником центрального органу виконавчої влади, мати інший представницький мандат чи одночасно бути на державній службі. Також заборонено одночасно обіймати посаду міського, сільського чи селищного голови.

Окремо наголошено, що депутати не мають права займатися будь-якою оплачуваною діяльністю, окрім депутатської, за винятком викладацької, наукової, творчої діяльності та медичної практики у вільний від виконання обов’язків народного депутата час.

Їм також заборонено залучатися як експерти у кримінальному провадженні, займатися адвокатською діяльністю та входити до складу керівництва, правління чи ради підприємства, установи або організації, що має на меті отримання прибутку. А якщо вже був призначений на згадані посади — необхідно скласти мандат.

Списки професій для депутатів

А тепер нардепи пропонують розширити цю статтю. І вона має звучати вже по-іншому, а саме: «Сумісність депутатського мандата з іншими видами діяльності».

Мовляв, те, що основною діяльністю народного депутата України є виконання депутатських повноважень на постійній основі — це залишається. Але при цьому чітко прописані види діяльності, якими депутати зможуть займатися “за сумісництвом”, причому з додатковою оплатою.

Вони зможуть обіймати посади в органах виконавчої влади: бути Прем’єр-міністром, Першим віце-прем’єром, віце-прем’єром, міністром, першим заступником міністра чи обіймати інші політичні посади.

Займатися викладацькою діяльністю: читати лекції, проводити семінари, тренінги, курси, майстер-класи, вебінари тощо.

Займатися науковою та науково-технічною діяльністю — перелік тут чималий. Наприклад, наукове консультування у межах професійної експертизи або участь у наукових грантах, конкурсах, фондах, у тому числі як дослідники.

Творча діяльність — індивідуальна чи колективна діяльність, результатом якої є створення або інтерпретація оригінальних творів. У цьому пункті серед літератури, публіцистики, акторської діяльності та підкорення соцмереж через створення оригінального контенту непомітно затесалися дуже цікаві речі:

консультування щодо застосування законів, підготовки законопроєктів і їх адвокація.

Це, фактично, “золота жила”.

Нардепи зможуть займатися медичною практикою, якщо забажають.

Заборони видозмінили, додавши кілька нових пунктів, наприклад: заборону входити до керівних органів або наглядової ради підприємства чи організації, що має на меті отримання прибутку.

Як зазначають автори законопроєкту, його мета — забезпечення прозорості, правової визначеності та недопущення зловживань статусом народного депутата України шляхом чіткого визначення видів діяльності, сумісних із депутатськими повноваженнями.

Законодавчо конкретизовано дозволені види діяльності, які можуть поєднуватися з мандатом народного депутата — зокрема викладацька, наукова, науково-творча, творча діяльність і медична практика.

Депутати зможуть бути співзасновниками неприбуткових науково-освітніх або мистецьких платформ, укладати цивільно-правові договори на викладацьку чи наукову діяльність, а також створювати програмне забезпечення, якщо ця діяльність не є підприємницькою та не пов’язана з управлінням юридичною особою.

Будь-яка діяльність, що не включена до вичерпного переліку дозволених, вважається несумісною зі статусом народного депутата України і має бути припинена у встановленому законом порядку.

Для депутатів-міністрів потрібно змінювати Конституцію

З одного боку, справді настав час уточнити, якими видами діяльності можуть займатися народні депутати, оскільки розмита формулювання «викладацька, наукова, науково-творча, творча діяльність і медична практика» не давала чіткого розуміння, чим конкретно можна займатися.

«Якщо є велике бажання десь щось суміщати, то, скажімо, корпорація, яка займається міжнародною торгівлею, але в її статуті серед видів діяльності є “наукові дослідження”. Виходить, що нардеп цілком законно може працювати в такій компанії, але займатися там комерцією, а не наукою — це пряме порушення Конституції. Якщо ж він там читає лекції — це інша справа, це дозволено. Народні депутати не мають права займатися підприємницькою діяльністю. Навіть консультування (застосування законів), яке вони пропонують — це консалтинг, а він депутатам за сумісництвом заборонений», — зазначив у коментарі «Комерсант Український» екснардеп Тарас Чорновіл.

На його думку, усе це виглядає як спроба легалізувати те, що прямо заборонено Конституцією, зокрема дозвіл обіймати політичні посади в ОП, Кабміні або інші одночасно.

«Це пряме порушення статті 6 Конституції України, де йдеться про розподіл влад. Це спроба поєднати в одній особі різні гілки влади. Таке є за кордоном, наприклад, у Великій Британії, але там це прописано в Конституції — є об’єднання гілок влади. У нас же Конституція — це основа державного устрою, і я не впевнений, що її можна змінити без референдуму. Було рішення Конституційного Суду, що форма правління в державі визначається всенародним референдумом. Бо влада належить народу, і саме він має вирішувати. А коли поєднуються посади — нардеп і міністр, нардеп і прем’єр тощо — у нас зникає саме поняття розподілу законодавчої та виконавчої влади. Це пряме порушення статті 6 Конституції», — наголошує Тарас Чорновіл.

Автори законопроєкту впевнені, що Конституцію він не порушує. Конституційна вимога щодо несумісності депутатського мандата з державною службою, на їхню думку, не порушується, оскільки йдеться про політичну, а не службову діяльність. І загалом, вони очікують, що законопроєкт принесе лише користь.

Авторка: Алла Дуніна

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз