Денис Шмигаль пояснив депутатам, наскільки захищеними є енергооб’єкти і чому триває транзит нафти в ЄС

10 Січня 15:56

Стійкість української енергетики та енергетична співпраця із зарубіжними партнерами – ця тема кілька разів виникала під час спілкування у Верховній Раді глави уряду та депутатів. Комерсант український коротко розповість про що повідомив український прем’єр.

Наскільки захищеними є енергетичні об’єкти

Денис Шмигаль повідомив, що першим рівнем укриттів захищені на сьогодні всі об’єкти української енергетики. Другим рівнем було прийнято рішення захистити 84 великих об’єкти “Укренерго”. Цей пул великих підстанцій був розподілений на три черги. У першій черзі станом на сьогодні 69 об’єктів захищено і трансформатори “закатані” в укриття. Ще 13 об’єктів буде захищено протягом січня. Крім того, розпочалося будівництво укриттів третього рівня, які мають захистити 22 підстанції від ракетних ударів.

Чому не можна припиняти транзит нафти в Європу

За словами прем’єр-міністра, транзит нафти територією України здійснюється відповідно до положень Договору до Енергетичної Хартії та Угоди про асоціацію з ЄС. Крім того, ще у червні 2022 року Євросоюз зробив виключення із своїх санкцій, дозволивши Угорщині і Словаччині отримувати нафту українським маршрутом.

Відповідно зупинка транзиту нафти нафтопроводом “Дружба” буде прямим порушенням Україною договору до Енергетичної Хартії та Угоди про асоціацію України з ЄС. Також порушення Україною зобов’язань щодо транзиту російської нафти може стати підставою для фінансових претензій з боку Угорщини, Словаччини та Чехії.

Чи можлива зупинка поставок електроенергії зі Словаччини

Як пояснив Денис Шмигаль, фактично Словаччина і словацька енергомережа є частиною об’єднаної, тобто навіть якби словацька сторона технічно спромоглася закрити на ремонт на якийсь короткий період свої входи до України, то згідно з правилами об’єднаного ринку, пропорційно між іншими країнами-постачальниками перерозподіляється відповідний обсяг електроенергії. Прем’єр-міністр запевнив, що українська сторона перебуває на прямому контакті з Єврокомісією та постійно відстежує ситуацію.

Василевич Сергій
Редактор