День ЗСУ і День святого Миколая: що 6 грудня відзначають в Україні
6 Грудня 00:296 грудня в Україні відзначатимуть День Збройних сил України та День Святого Миколая. Про свята, прикмети цього дня – в матеріалі Комерсант український
День Збройних сил України
Це свято присвячене всім військовим, які служать у Збройних силах України, та тим, хто поклав своє життя за незалежність і суверенітет країни. Історія свята починається від 1991 року, коли Україна здобула незалежність.
Спочатку 6 грудня 1991 року було засновано свято в честь створення Збройних сил України, які стали основою для оборони новоствореної незалежної держави. Дата обрана невипадково — саме цього дня Верховна Рада України ухвалила Закон “Про Збройні сили України”.
Свято стало особливо важливим після початку війни на сході України 2014 року та після початку повномасштабної війни 2022 року, коли військові Збройних сил України продовжили боронити країну від зовнішньої агресії, і цей день набув додаткового значення для вшанування героїзму та мужності українських військових.
Яке сьогодні за церковне свято
6 грудня в церковному календарі – день пам’яті святого Миколая, архієпископа Мир Лікійських. День Святого Миколая вже вдруге відзначатимемо 6 грудня разом із християнами західного обряду, за григоріанським календарем.
Святий Миколай, також відомий як Миколай Чудотворець чи Миколай Мирлікійський, був реальною людиною і жив у ІІІ-IV столітті на території сучасної Туреччини. Він відомий своєю благочинністю, любов’ю до дітей і поміччю тим, хто в потребі. Серед див, приписуваних йому, є врятування моряків, допомога бідним та захист невинних.
Миколай був єпископом міста Мири (сучасний Демре) у Лікії, де він провів більшу частину свого життя. Його милосердя та щедрість стали відомими далеко за межами його єпархії. Одного разу він таємно кинув сумку з золотом у вікно бідної родини, щоб врятувати їх від рабства. Після своєї смерті Миколай був канонізований і став одним з найулюбленіших святих у християнському світі.
За легендою, цього дня добрий чарівник приносить дітям під подушку солодощі та подарунки.
Традиції 6 грудня
У День Святого Миколая треба було помиритися з усіма ворогами, прощали всі образи й непорозуміння. Навіть справжні вороги цього дня могли стати найкращими друзями.
Дівчата цього дня готувалися до сватання й прибирали у своїх скринях, готували вбрання для зустрічі сватів.
У деяких областях ворожили, щоб дізнатися, якою буде сім’я дівчини.
Вірили, що у ніч на Миколая сни були віщими.
Що не можна робити 6 грудня
Не слід шити, займатися ремонтом або прати.
Не можна сваритися з близькими людьми.
Забороняється давати і брати в борг.
Народні прикмети на 6 грудня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- дивилися, який сьогодні день: вітер змітає сніг з дороги — шляхи ще стояти не будуть (до відлиги);
- на деревах іній — чекайте на багатий урожай наступного року;
- скільки випало снігу на Миколая, стільки трави буде у травні;
- мороз і сонце — буде поганий урожай наступного року.
Святий Миколай здавна вважався найулюбленішим персонажем серед дітей. Вночі він приносить слухняним діткам подарунки під подушку, а неслухняним кладе різочку.