День святого Валентина 2025: історія свята та традиції святкування Дня усіх закоханих

13 Лютого 01:12

Щороку 14 лютого відзначається день святого Валентина, який також називають Днем усіх закоханих. Це свято слугує додатковою нагодою продемонструвати почуття до свого партнера або зізнатися у симпатії людині, що вам подобається. Про найпоширеніші традиції святкування та походження цього свята – читайте в матеріалі Комерсант український

Як виникло це свято – історія започаткування Дня святого Валентина

Існує декілька теорій походження цього свята, але найбільш популярною є легенда про римського священника Валентина, який таємно вінчав закоханих у III столітті. На той час, імператором Римської імперії був Клавдій II, що видав наказ про заборону на укладення шлюбів під час війни. Він вважав, що сімейне життя відволікало солдатів від служби, а священник Валентин таємно проводив церемонії вінчання, за що імператор посадив його у вʼязницю, а згодом і приговорив до страти.

Втім, під час свого перебування у вʼязниці Валентин закохався у доньку тюремника, яка була сліпою. Священник, який володів деякими знаннями з медицини, зміг зробити «чудо» і до його коханої повернувся зір. Окрім цього, уся родина дівчини почала сповідувати християнство. Дізнавшись про це, імператор Клавдій II, віддав наказ відтяти голову священника. Напередодні страти, Валентин написав для своєї коханої любовний лист у віршованій формі, який підписав: «Твій Валентин». Дещо пізніше, такі листи почали називати валентинками.

14 лютого 269 року священника Валентина стратили, а в честь шанування його памʼяті було запроваджено свято всіх закоханих.

Згідно з іншою теорією, традиція відзначати День усіх закоханих походить від давньоримського язичницького свята родючості, яке мало назву Суперкалії та відзначалось 15 грудня. Вважається, що католицька церква мала намір замінити це свято на церковне, тому повʼязала його з імʼям святого Валентина.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Традиції святкування Дня усіх закоханих

Головною традицією цього свята є обмін так званими «валентинками» – листівками, виконаними, як привило, у формі серця. В таких валентинках розповідають про свої почуття до коханої людини або зізнаються у симпатії людині, з якою хочуть вступити у стосунки. Цього дня також прийнято обмінюватись маленькими, символічними подарунками з коханими людьми та з близькими друзями.

Багато юнаків обирають це свято для того, щоб зробити пропозицію своїй коханій. Натомість, пари, які вже перебувають у стосунках влаштовують одне одному романтичні сюрпризи та доволі часто проводять вечір за романтичною вечерею чи переглядом фільму про кохання.

У інших країнах також склалися свої незвичайні традиції святкування. Так, в Італії заведено дарувати солодощі, а також ставити виставу «Ромео і Джульєтта». У Канаді та Данії закохані проявляють свої почуття, обмінюючись засушеними білими квітами.

В Естонії цього дня вітають не лише закоханих, а й друзів і родичів, адже свято символізує всі види любові – і романтичну, і дружню, і сімейну. На Філіппінах же 14 лютого є популярною датою для одружень, оскільки витрати на весільні церемонії цього дня малозабезпеченим молодятам покриває місцева влада.

В Японії 14 лютого традиційно саме жінки вітають чоловіків, даруючи їм солодощі. Тим, з ким стосунки суто формальні – колегам, знайомим чи однокласникам – вручають куплений шоколад, що називають «шоколадом ввічливості». А от для рідних і коханих дівчата готують солодощі власноруч. Через місяць, 14 березня, настає так званий Білий день, коли вже чоловіки відповідають подарунками жінкам.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Авторка: Оля Юшко

Дзвенислава Карплюк
Редактор