День святого Миколая 2024: дата святкування, традиції та історія

22 Жовтня 04:06

День святого Миколая є одним із найбільш улюблених свят українців, на яке очікують як діти, так і дорослі. Це свято має релігійне походження, втім, з часом воно набуло зовсім іншого значення. Воно здавна славиться своїми традиціями, найбільш популярною з яких є традиція залишати солодощі та подарунки під подушкою. Коли у 2024 році День святого Миколая та традиції святкування, розповідає Комерсант український

Коли відзначається День святого Миколая у 2024 році?

У вересні 2023 року ПЦУ та УГКЦ здійснили перехід на новоюліанський календар. Внаслідок такого переходу, дата святкування більшості церковних свят змістилась на 13 днів вперед.

Таким чином, якщо до переходу на новий церковний календар День святого Миколая щороку відзначався 19 грудня, то з минулого року дата святкування змінилась і тепер відзначається на 13 днів раніше. Тобто, день святого Миколая в 2024 році святкують 6 грудня, і цього року це свято припадає на пʼятницю.

Історія започаткування Дня святого Миколая

Святий Миколай – один із найвеличніших святих для християн, відомий своєю милосердністю та допомогою тим, хто цього дійсно потребує. У IV столітті нашої ери він народився у Лікії, що знаходиться на території сучасної Туреччини, в заможній християнській родині, коли ця релігія ще переслідувалася. Вже у молодому віці Миколай вирішив присвятити своє життя служінню Богу та став єпископом міста Міри, де використовував свій спадок для допомоги бідним.

У низці легенд та переказів, що збереглись до наших часів, можна прочитати про численні добрі справи Миколая. Однією з найбільш відомих є історія про те, як він таємно допомагав збіднілому чоловіку забезпечити його трьох дочок. Святий Миколай потайки приносив золото до його будинку, що згодом стало основою для започаткування традиції дарування анонімних подарунків. Вважається, що він неодноразово допомагав людям у найскладніших ситуаціях, вберігаючи їх від бід, зцілюючи від хвороб та рятуючи від смертної кари, внаслідок чого його почали називати Миколаєм Чудотворцем.

Вшанування святого Миколая Чудотворця має давнє коріння в Україні. Ще у 882 році у Києві на його честь була побудована церква, а козаки Запорозької Січі вважали його своїм покровителем. Ікони святого Миколая також були незмінним атрибутом на кораблях, які вирушали у далекі подорожі.

У сучасній культурі святий Миколай постає у образі доброго дідуся, що приносить подарунки дітям. В англомовних країнах цей персонаж відомий під ім’ям Санта-Клаус, який приносить подарунки на Різдво. Незважаючи на відмінності у культурних традиціях, основа образу залишається незмінною – це символ доброти та допомоги тим, хто цього потребує.

Традиції на День Святого Миколая

День Святого Миколая асоціюється, в першу чергу, зі своїми цікавими та приємними традиціями. До найбільш популярних традицій належать наступні:

  1. Залишати подарунки або різочку під подушкою. За декілька днів до свята, діти пишуть листи Святому Миколаю, де вони розповідають про те, як вони себе поводили впродовж всього року та пишуть список зі своїми бажаннями. Вважається, що чемні та слухняні діти отримують бажані подарунки та солодощі, в той час як діти, що погано себе поводили, можуть знайти під подушкою різочку, що символізує потребу подумати над своєю поведінкою та виправитися.
  2. Займатися благодійністю та допомогою іншим. У звʼязку з релігійним корінням цього свята, більшість людей прагнуть цього дня творити добрі справи та допомагати нужденним. Таким чином, наслідуючи добрим справам Миколая Чудотворця, віряни влаштовують цього дня благодійні збори та жертвують свої кошти на допомогу дітям, людям похилого віку, хворим, а також військовим чи ветеранам війни.
  3. Відвідувати богослужіння. Цього дня у храмах по всій країні обовʼязково проводяться урочисті релігійні служби на честь вшанування святого Миколая Чудотворця. На таких богослужіннях збираються віряни, які хочуть помолитися і попросити допомоги та захисту від святого Миколая.
  4. Проводити урочисті заходи на честь святого Миколая. Зазвичай, у школах та дитячих садочках в Україні проводяться урочисті заходи на честь цього свята. Діти активно беруть участь у святкових виставах, де вони ставлять тематичні вистави, розповідають вірші та співають пісні, присвячені цьому святому. Такі заходи часто супроводжуються врученням подарунків, що підкреслює атмосферу свята.

Отже, день святого Миколая є одним із найбільш улюблених свят українців, яке символізує важливість милосердя та добрих справ. Найбільш приємним аспектом цього свята є традиція обмінюватися подарунками, що дарує йому атмосферу родинного тепла. Окрім цього, ця подія також має глибоке історичне та культурне значення та слугує додатковим приводом для допомоги нужденним та прояву милосердя до інших.

Авторка: Оля Юшко

Дзвенислава Карплюк
Редактор