День пам’яті жертв Голодоморів: сьогодні о 16:00 треба запалити свічку пам’яті
23 Листопада 07:20Кожного року у четверту суботу листопада в Україні та світі вшановують День пам’яті жертв голодоморів. Цьогоріч цей день припадає на 23 листопада. З цієї нагоди закликають вшанувати пам’ять невинних жертв, долучившись до хвилини мовчання та акції “Запали свічку пам’яті”, повідомляє Комерсант український
Цього року ми втретє вшановуватимемо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни росії проти України.
День пам’яті жертв Голодоморів: історія
Цей пам’ятний день було започатковано указом Леоніда Кучми у 1998 році і тепер відзначається щорічно в четверту суботу листопада.
На початку 20 століття Україна пережила три Голодомори: 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 років. Найбільш трагічним з них виявився голод 1932-1933 років, що організувала радянська влада з метою придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян.
В 1932- 1933 роках в Україні й на Кубані, на відміну від інших регіонів СРСР, де від голоду також загинуло чимало людей, голод був актом геноциду, оскільки він був навмисне спрямований проти української нації як такої.
У 2010 році апеляційний суд міста Києва постановив, що Голодомор викликаний свідомими і цілеспрямованими заходами вищого керівництва Радянського Союзу й Української СРР на чолі зі Сталіним, розрахованими на придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян.
За оцінками демографів, загальна кількість жертв Голодомору становить 3-7 мільйонів осіб в Українській СРР.
За оцінками Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи НАН України демографічні втрати України внаслідок Голодомору в 1932 – 1933 роках становлять близько 4,5 млн осіб, у тому числі 3,9 млн – втрати, пов’язані з надсмертністю, а ще 600 тисяч – із дефіцитом народження.
За оцінками Міжнародної асоціації дослідників Голодомору-геноциду, у 1932-1933 років від голоду померли 10,5 мільйона українців. Найбільше постраждали колишні Харківська і Київська області (теперішні Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Київська, Житомирська). На них припадає 52,8% загиблих.
Загалом геноцидом Голодомор визнали щонайменше 30 країн світу, серед яких Британія, Люксембург, Словенія, Франція, Хорватія, Нідерланди, Італія, Швейцарія та інші. Відповідне рішення ухвалив і Європейський парламент.
День пам’яті жертв Голодоморів: жалобні заходи
Традиційно в День пам’яті жертв Голодоморів організовують загальнонаціональну хвилину мовчання, якою вшановують пам’ять усіх померлих
У храмах України проводяться поминальні богослужіння. У траурну дату організовуються інформаційні заходи та проекти про голодомори.
У День пам’яті жертв голодоморів проводиться акція “Запали свічку пам’яті”. Кожен українець може запалити свічку на вікні після хвилини пам’яті. Свічки також запалюють біля пам’ятників жертвам Голодомору, в храмах і в “Меморіалі жертв Голодомору” в Києві.
23 листопада о 16:00 українців закликають долучитися до Загальнонаціональної хвилини мовчання, а також із настанням темряви запалити свічки пам’яті на підвіконнях.