День державного прапору України: дата святкування, історія та значення

22 Серпня 2024 11:27

23 серпня відзначається День державного прапора України. Це свято підкреслює значущість одного з трьох державних символів України – синьо-жовтого прапору, а також його тернистий історичний шлях. Про історію запровадження цього свята, створення українського прапору, його символізм та значення для українського народу – читайте в матеріалі Комерсант український

Коли відзначається День державного прапору України 2024

День державного прапора України відзначається напередодні Дня незалежності і ця дата була обрана не випадково.

23 серпня 1991 року група народних депутатів уперше внесла синьо-жовтий прапор до сесійної зали Верховної Ради України, що стало знаковою подією на шляху до здобуття незалежності країни.

Дата та історія започаткування свята

Це свято було офіційно встановлено лише у 2004 році, проте, його значимість не можна недооцінювати, тому воно досить швидко стало одним із найбільш важливих державних свят. Указ про встановлення цього свята, як державного, підписав тодішній Президент України Леонід Кучма, а цього дня раніше надавався державний вихідний.

На День державного прапора по всій Україні прийнято підіймати державний стяг. Цього дня державний прапор підіймають на усіх урядових будівлях, а громадяни розміщують прапори на вікнах своєї оселі. Окрім цього, українські прапори підіймаються і за кордоном.

День державного прапору України 2024: чи буде вихідний

У звʼязку із повномасштабним вторгненням рф на територію України, починаючи з 24 лютого 2024 року, в Україні був оголошений воєнний стан. При цьому, чинне трудове законодавство України передбачає скасування додаткових вихідних на державні свята.

Таким чином, під час дії воєнного стану усі святкові дні є робочими. Тож День державного прапору також буде робочим днем.

Історія створення українського прапору

Український прапор є національним символом, що став втіленням національної єдності та боротьби за незалежність. Історія українського жовто-синього стягу має глибоке коріння, беручи свій початок із давніх часів.

Поєднання синього та жовтого кольорів в українській символіці сягає ще часів Київської Русі. У середньовіччі козаки використовували синє тло, на якому зображували жовті хрести, небесні світила та зброю на своїх знаменах. Проте справжнє затвердження синьо-жовтого стягу як символу українського народу відбулося під час європейських революцій 1848 року, відомих як “Весна народів”. У червні 1848 року жовто-синій прапор вперше замайорів над Львівською ратушею.

На Наддніпрянщині, яка на той час перебувала у складі Російської імперії, синьо-жовтий прапор здобув популярність як символ національного визволення після революції 1905–1907 років. Вже у 1917 році цей стяг став офіційним символом української державності.

Перше офіційне визнання цього прапора відбулося 22 березня 1918 року, коли Центральна Рада ухвалила відповідний закон. Навіть після втрати незалежності в 1921 році, синьо-жовтий прапор залишався символом національного спротиву та прагнення до відновлення державності.

Із проголошенням незалежності України в 1991 році синьо-жовтий прапор став державним символом. 4 вересня 1991 року цей стяг замайорів над Верховною Радою, а 28 січня 1992 року його було офіційно затверджено державним прапором України.

День державного прапора: значення цього свята

Після початку повномасштабного вторгнення рф, український прапор набув ще більш вагомого значення для кожного українця, оскільки наразі він є символом боротьби за свободу та незалежність, що найбільш яскраво відчувається у нинішні часи, коли Україна захищає свою територіальну цілісність.

Отже, це свято покликане нагадати кожному українцю про важливість національної єдності та про тернистий шлях України до здобуття незалежності. Окрім цього, цей день слугує додатковою нагодою для українців, щоб висловити гордість за свою країну, а також підтримати наших воїнів, що захищають суверенітет нашої держави та її територіальну цілісність.

Авторка: Оля Юшко

Дзвенислава Карплюк
Редактор