Дефіцит кави чи маніпуляція: експерт пояснив, чому українцям не варто панікувати

17 Грудня 15:38
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Останнім часом у медіа з’явилися новини про можливий дефіцит кави та різке підвищення цін на цей напій, що викликало занепокоєння серед українців. Однак економічний експерт Андрій Новак розповів у коментарі Комерсант український, що ситуація значно менш критична, ніж її намагаються подати.

«Я бачив ці новини про каву. Не виключено, що це таки чиясь інформаційна кампанія. Для того, щоб зараз ті, хто має можливість — і ресторани, і магазини — швиденько купляли великі об’єми кави, поки вона за нижчою ціною. Це також можливо», — пояснив експерт.

На глобальному ринку ситуація з кавою, за словами Новака, дійсно є напруженою через високий попит. Однак називати це дефіцитом некоректно.

«Дефіцит кави у світі… не можна сказати, що це дефіцит. Поки що дуже великий попит на каву задовольняється. Але справа в тому, що в нас зараз на внутрішньому ринку України дуже велика конкуренція на цьому ринку», — додав він.

Конкуренція стримує ціни

Одним із факторів, який не дозволить різкого стрибка цін на каву, є велика конкуренція на внутрішньому ринку. В Україні зростає кількість кав’ярень та торгових точок, які пропонують каву, що автоматично стримує можливі маніпуляції з цінами.

«Причому, як на ринку самих торговельних точок, так і на ринку кав’ярень. Кав’ярні, як ми бачимо, вже на кожному кроці, на кожній вулиці. Українці споживають набагато більше її. І ця взаємна конкуренція не дозволить нікому помножити ціну на два просто так», — наголошує Новак.

Водночас експерт визнає, що певне підвищення цін на каву все ж буде. Однак воно не буде катастрофічним.

«Якщо і буде підвищення ціни, то я думаю, що воно буде не таким катастрофічним, на 80% чи на 100%. Але певне підвищення буде», — каже Новак.

За його словами, основна причина зростання цін на каву — це не ситуація на глобальному ринку, а інфляційні процеси в Україні.

«Причина цьому — не ситуація на цьому конкретному ринку, а загальне підвищення зростання інфляції в Україні, яке має природу собівартості. Після того, як в нас за короткий період часу зросли тарифи на електроенергію вдвічі, зросли акцизи, відповідно ціна на пальне зросла, і ще зросли податки», — пояснив він.

Новак підкреслив, що ці ключові фактори підвищують собівартість товарів та послуг на всіх ринках, включно з ринком кави.

Дзвенислава Карплюк
Редактор