Де українці найбільше купували та продавали житло у 2024 році
25 Грудня 17:21Найбільше договорів купівлі-продажу житла за рік. що минає, уклали у Дніпропетровській області – 11,5% від усіх зафіксованих. Про це свідчить інформація Національного банку України, викладена у “Звіті про фінансову стабільність” за грудень 2024 року, передає Комерсант український.
На другому місці опинився Київ із показником у 10%. А третє місце зайняла Одеська область. Там уклали 9,2% договорів купівлі-продажу за рік.
Тим часом найменше продавали та купували нерухомість у таких областях:
- Луганська -0%
- Херсонська -0,3%
- Донецька – 0,8%
- Чернівецька – 1,3%
- Чернігівська – 2%
- Закарпатська – 2,1%
- Харківська – 2,3%
- Сумська – 2,3%
- Тернопільська – 2,4%
- Волинська – 2,5%
- Вінницька – 2,7%
- Запорізька – 2,7%
Загалом наразі попит на житлову нерухомість поступово зростає, здебільшого на готове дешевше житло. Пропозиція житла поволі поповнюється, переважно за рахунок добудови наявних об’єктів, а нові комплекси зводяться лише на заході країни. Водночас між пропозицією житла та побажаннями потенційних покупців є значні розбіжності, тож ринок відновлюється повільно, а ціни на житло на вторинному ринку ледь зростають.
Попит на купівлю житла поволі пожвавлюється, передусім на вторинному ринку. За одинадцять місяців 2024 року нотаріуси посвідчили на 14% більше угод, ніж за цей період торік. Кількість договорів купівлі-продажу зростала в кожному з кварталів від початку року. Проте вона сягнула лише 70% від рівня, що був до повномасштабного вторгнення.
Близько 60% угод у перші три квартали 2024 року укладалися для придбання квартир, решта – приватних будинків.
Найбільшим попитом на вторинному ринку користується невелике, а отже, дешевше житло. Медіанна площа придбаних квартир – 48 кв. м (як у країні в цілому, так і в Києві), будинків – 71 кв. м. Більшість угод – це купівля житла, яке старше 35 років, лише чверть угод укладається для купівлі житла віком до 15 років.
Переважна більшість угод на вторинному ринку укладалася для придбання житла поза межами обласних центрів – 78% угод. На столицю припадає ще 10% угод. Серед обласних центрів більшою популярність має житло на заході країни. Порівняно з 2021 роком частка угод, укладених в обласних центрах (крім Києва), зросла, тоді як у столиці – дещо зменшилася. Щоправда, в останній рік тенденція протилежна.