Чи зобов’яжуть українських жінок стати на військовий облік: нові законодавчі ініціативи

6 Грудня 12:47
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Уряд України продовжує вдосконалювати законодавство, пов’язане з виконанням військового обов’язку. 3 грудня 2024 року Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №12076, який регулює порядок взяття громадян на військовий облік та проведення медичних оглядів. Однією з ключових новацій документа є норми, що стосуються жінок. З деталями розбирався Комерсант український разом з адвокаткою Анною Даніель.

Серед низки змін вказаний законопроєкт містить 3 норми, які стосуються жінок.

Зокрема, згідно із законопроєктом, жінки, придатні за станом здоров’я та віком, можуть добровільно стати на облік призовників, якщо виявлять бажання проходити базову військову службу. Після її завершення вони автоматично будуть взяті на облік військовозобов’язаних.

Утім, у юристів уже виникли зауваження до таких нововведень. Адвокат, кандидат юридичних наук та керуючий “Адвокатського бюро Анни Даніель” в ексклюзивному коментарі Комерсант український зазначає, що запропоновані зміни є кроком у правильному напрямку, але потребують доопрацювання. Наприклад, постановка жінок на військовий облік за їхньою заявою виглядає нелогічною. 

«Перша пропозиція викликає зауваження з огляду на те, що призначення військового обліку призовників полягає саме у визначенні наявних людських ресурсів, ступеня їх придатності до військової служби та збору інших даних про призовника. Збір таких даних здійснюється для встановлення можливості подальшого направлення особи на базову військову службу або іншого її використання на військовій службі. Якщо жінка вже добровільно подала заяву та була направлена на службу, цей крок стає зайвим», — зазначає Анна Даніель.

Юрист також звертає увагу на неузгодженості в тексті законопроєкту. Зокрема, незрозуміло, чи проходження медичного огляду для жінок є обов’язковим або добровільним. Водночас законодавець уже закріпив добровільність проходження базової військової підготовки для жінок, що, за словами Даніель, створює певну правову колізію.

Україна та міжнародний досвід

Анна Даніель пригадує досвід Ізраїля, де жінки складають понад 40% призовників і 25% офіцерів. Попри те, що Україна – не Ізраїль, ми маємо чимало мотивованих жінок, які хочуть стати на захист країни. Саме тому адвокатка наголошує на необхідності обґрунтованого підходу до законодавчих змін.  

«Законопроєкт спрямований на добровільне залучення жінок, що важливо для країни в умовах війни. Утім, його нинішня редакція містить чимало недоліків, які потрібно виправити перед ухваленням остаточної версії», — підсумувала Даніель.

Законопроєкт уже викликав інтерес суспільства та зауваження Головного науково-експертного управління. Очікується, що до другої редакції документа будуть внесені зміни, які врахують усі зауваження.