Чи здатна росія запускати 500 дронів за один раз – що кажуть експерти
3 Березня 17:32
Росіяни прагнуть одночасно випускати по Україні близько 500 безпілотників. Відповідну заяву зробив заступник начальника Головного управління розвідки МО Вадим Скібіцький, зазначивши, що росія планує значно збільшити кількість ударних дронів. Втім, експерт з авіації Костянтин Криволап в ексклюзивному коментарі для Комерсант український детально пояснив, як саме розвивається дронобудування у рф та чи вистачить потужностей для запуску пів тисячі дронів одночасно?
Наразі виробництво шахедів в росії досягає приблизно 3 тисяч одиниць на місяць. Для одночасних запусків 500 дронів ворогу доведеться збільшити цей показник у 2,5 раза, зазначає експерт з авіації Костянтин Криволап
“Наскільки швидко вони зможуть це зробити – питання відкрите. Частина критичних компонентів постачається з Китаю, включаючи двигуни та радіоелектроніку. Китай намагається уникати прямого постачання готових дронів, але надає окремі деталі, залишаючи збирання на росіянах”, – пояснює Криволап.
На думку експерта, тепер українська армія має сконцентруватися на ударах по виробничих центрах БПЛА в росії.
“Ці заводи – великі об’єкти, тому їх знищення потребує особливого підходу. Наприклад, удари мають спричиняти детонацію боєзарядів або викликати великі пожежі. Якщо Україна матиме достатньо дроноракетних систем типу “Пекло” або “Паляниця”, шанси на ефективне ураження цих цілей суттєво зростуть”, – Костянтин Криволап.
Шлях до масового виробництва
За словами Костянтина Криволапа, перша угода про постачання “Шахедів” була укладена між росіянами та іранцями ще у 2019 році.
“Тоді генерал Суровікін, відомий як “Армагедон” та який працював у Сирії й мав зв’язки з Пригожиним, приїхав до Ірану домовлятися про постачання дронів і балістичних ракет. Однак Іран відмовився передавати ракети, зосередившись на власних інтересах”, – розповідає Костянтин Криволап.
Лише на початку 2022 року росія отримала перші постачання “Шахедів”, а у грудні 2022 року було підписано контракт на 6 тисяч дронів, які планувалося виробити до травня 2025 року.
“Росіяни спочатку повинні були лише виготовляти корпуси, але поступово почали освоювати й інші компоненти. Однак критичні елементи – двигуни, інерційна система наведення та GPS – надходили з Ірану”, – зазначає Криволап.
Станом на серпень 2024 року контракт було повністю виконано, що свідчить про значне зростання виробничих можливостей РФ.
Географія виробництва
Основні заводи, які займаються виробництвом “Гераней” (російська версія “Шахедів”), розташовані в:
- Іжевську (завод “Купол”)
- Єлабузі,
- Ленінградській області,
- Московській області,
- Рязані
“Іжевський завод “Купол” має серйозний досвід у виробництві компонентів із вуглепластику та радіоелектронних систем. Вони виготовляли транспортні контейнери для ракет С-300, С-400 і навіть для “Калібрів”, – пояснює Костянтин Криволап.
Крім того, для виробництва використовуються колишні ангари цивільної авіації та порожні торгівельні центри, що залишилися після виходу західних компаній.
“Вони знайшли спосіб ефективно використовувати простори, що раніше належали бізнесу. Це дозволило їм розгорнути виробництво в кількох регіонах одночасно”, – додає Криволап.
Збільшення виробництва ударних БПЛА в росії створює серйозну загрозу для України, адже противник нарощує можливості для масованих атак. Однак слабким місцем РФ залишаються виробничі потужності, які залежать від постачання критичних компонентів з-за кордону. Україна, своєю чергою, має зосередитися на розробці та виробництві власних високоточних систем ураження, щоб ефективно відповідати на ці виклики та завдавати ударів по ключових об’єктах ворожої інфраструктури.