Чи залишаться смартфони в школах: освітній омбудсмен закликає до змін
19 Березня 05:14
В Україні відсутня законодавча заборона на використання мобільних телефонів у школах, тому навчальні заклади не можуть юридично обмежувати учнів у користуванні гаджетами. Однак освітній омбудсмен Надія Лещик наголосила на необхідності встановлення чітких правил щодо їхнього використання в освітньому процесі, інформує Комерсант український
“Вважаю, що безпекові чинники – наявність воєнного стану, зростання кількості випадків жорстокого поводження, насильства щодо дітей – показують нам, що мобільні телефони не можуть бути заборонені у закладах освіти. Разом із тим очевидно, що мають існувати певні правила користування ними”, – заявила Лещик.
Вона додала, що гаджети можуть бути корисними в освітньому процесі, але вони не повинні заважати навчанню та відволікати учнів.
“Якщо використання гаджетів учнем заважає освітньому процесу, зокрема відволікає його або інших учнів під час уроку, вчитель має право робити зауваження та вимагати, щоб учень припинив перешкоджати проведенню уроку”, – заявила Лещик.
Як гаджети можуть впливати на навчальний процес?
Освітній омбудсмен відзначає, що хоча мобільні телефони можуть бути корисним інструментом під час навчання, їх неналежне використання створює певні ризики.
Основні проблеми, пов’язані з використанням гаджетів у школах:
- Відволікання від уроку та погіршення концентрації.
- Зниження рівня міжособистісного спілкування серед школярів.
- Формування залежності від гаджетів.
- Ризики академічної недоброчесності (наприклад, списування під час контрольних).
- Погіршення фізичної активності та здоров’я дітей.
- Доступ до шкідливого контенту, що може сприяти насильницькій поведінці.
“Адже діти схильні наслідувати те, що вони бачать, тому безперешкодний доступ дітей до гаджетів та контенту з насильством не залишається безслідним”, – зазначила вона.
Що пропонують змінити?
Освітній омбудсмен закликає розробити чіткі правила використання мобільних телефонів у школах, які допоможуть збалансувати їх користь та ризики.
Лещик зазначила, що відповідно до статті 23 Закону України “Про освіту” школи мають автономію у прийнятті рішень щодо організації освітнього процесу та мають право встановлювати внутрішні правила, спрямовані на забезпечення безпеки, порядку та ефективності освітнього процесу. Водночас, оскільки на законодавчому рівні питання використання гаджетів не врегульоване, це може викликати юридичні труднощі у введенні таких правил закладами освіти. Адже тут виникають питання щодо того, де зберігатимуться гаджети учня, хто нестиме відповідальність за їх збереження, які правові підстави вилучення гаджетів, адже це особисте майно учнів, та інші питання.
Раніше Служба освітнього омбудсмена звертала увагу на потребу розробки єдиних правил для використання мобільних телефонів у закладах освіти й аналізувала досвід Німеччини, Франції, Польщі, Швеції, Японії та Великої Британії.