Чи вдасться перезавантажити БЕБ: що відомо про потенційних очільників
31 Жовтня 12:45Мали протидіяти економічним злочинам проти держави, натомість, самі потрапили у корупційні скандали.
З дня створення Бюро економічної безпеки (БЕБ) до установи накопичилось чимало дорікань як зі сторони українського бізнесу, так і міжнародних партнерів України. Києву вкотре нагадали в Брюсселі про необхідність привести правоохоронну систему у відповідність європейським нормам. Згідно з оновленим Меморандумом між Україною та Міжнародним валютним фондом, Україна повинна обрати нового очільника Бюро економічної безпеки (БЕБ) до кінця лютого 2025 року за участі міжнародних експертів. Новий закон про БЕБ, ухвалений у червні 2024 року, має посилити роль відомства у боротьбі з економічними та фінансовими злочинами. Чи вдасться перезавантажити БЕБ та з яким досвідом має бути фахівець, щоб очолити структуру – розбирався Комерсант український.
Що передбачає новий закон
Закон визначає, що БЕБ зосередиться на основних економічних і фінансових правопорушеннях та посилить свій аналітичний потенціал для ефективної боротьби з такими злочинами. Вибір нового керівника відбуватиметься за прозорими критеріями, а міжнародні експерти матимуть вирішальний голос у відборі. Очільник БЕБ, після призначення, також затвердить порядок атестації персоналу та сформує атестаційну комісію для оцінки професійних і моральних якостей чинного складу.
Боротьба з відмиванням коштів і реформування митниці
У документі МВФ також наголошується на важливості продовження роботи над вдосконаленням системи боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму. Зокрема, завданням уряду є підтримка дій у сфері фінансової розвідки для виявлення великих випадків ухилення від сплати податків та контрабанди. Ці зусилля спрямовані на покращення роботи Державної митної та податкової служб, які також будуть реформовані для забезпечення більш ефективної діяльності.
“Прозорий процес відбору на керівні посади, включаючи призначення голови митниці, покликаний посилити відповідальність і забезпечити більш високі стандарти у боротьбі з економічними правопорушеннями”,
– резюмує МВФ.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Експерти сумніваються в ефективності перезавантаження БЕБ
Керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній в ексклюзивному коментарі висловив скептичну позицію щодо майбутнього перезавантаження Бюро економічної безпеки. На думку експерта, попередні реформи в українській прокуратурі, НАБУ та САП показали низьку ефективність, і з БЕБ може повторитися та ж ситуація.
“Я не очікую нічого нового від перезавантаження БЕБ, з огляду на попередній досвід реформування прокуратури та антикорупційних структур. Після двох реформ прокуратура залишилася такою ж недієвою, і за це ніхто не поніс відповідальності”,
– коментує Тарас Загородній.
Експерт зазначає, що перетворення антикорупційних органів часто обмежується формальними змінами, які не впливають на ефективність роботи. За його словами, дисфункціональність цих структур лише збільшується, оскільки відповідальність за їхній стан не несуть ні українські реформатори, ні міжнародні партнери, які підтримують процеси реформування.
Бюро економічної безпеки не виправдало очікувань
Анатолій Амелін, виконавчий директор аналітичного центру “Український інститут майбутнього”, в ексклюзивному коментарі заявив, що Бюро економічної безпеки не виконало своєї основної функції – захисту бізнесу від надмірного тиску. На його думку, створення цього органу мало знизити навантаження на бізнес-сектор, однак очікування не справдилися.
«Незважаючи на роботу БЕБ, прокуратура та податкова продовжують блокувати діяльність підприємств. В умовах, де правосуддя та справедливість не є головними цінностями, складно уявити, як БЕБ зможе стати ефективним органом”
Анатолій Амелін
Експерт підкреслює, що для успіху необхідно обрати на керівну посаду кришталево чесну особу з чіткою системою цінностей і компетентною командою. Однак, Амелін зауважує, що поки це виглядає більше як утопія, ніж реалія українських реформ.
Скандал та масштабні обшуки в Одеському Бюро економічної безпеки: під підозрою схеми із зерновим коридором
Нестабільну ситуацію навколо БЕБ та критику партнерів підігріла серія обшуків у приміщеннях Одеського Бюро економічної безпеки. Державне бюро розслідувань викрило масштабну податкову схему, яка пов’язана із зерновим коридором. За попередніми даними, це завдало збитків державі на 10 мільярдів гривень. Під підозрою – кілька зернотрейдерів, що ухилялися від сплати податків, користуючись, ймовірно, підтримкою впливових посадовців.
Серед фігурантів розслідування – Дмитро Вербицький, колишній заступник генпрокурора, якого звільнили через підозри в незаконному збагаченні. Незважаючи на кримінальне провадження, пов’язане з його діяльністю, з’явилися припущення про його можливу причетність до нових корупційних схем в Одесі, що стосуються роботи БЕБ.
Обшуки також відбулися у Сергія Мунтяна, керівника Одеського територіального управління БЕБ.
Хто може стати новим очільником БЕБ?
Наразі тимчасово виконує обовязки Директора Бюро економічної безпеки України Сергій Перхун. Також є два його заступника: Андрій Пащук та Максим Кутерга, який обіймає посаду заступника Директора з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації БЕБ.
Чи може очолити відомство хтось із абсолютно нових людей – наразі невідомо. Також жодного прізвища не звучить й у кулуарах ВРУ, це підтвердив народний депутат від фракції «Європейська Солідарність» Олексій Гончаренко. Чи очолить БЕБ “кришталево чесна особа” – питання, швидше, риторичне.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Авторка: Анастасія Федор