Чи вдарить здешевшання нафти по російському бюджету і простих росіянах: цифри і тенденції

11 Квітня 16:34
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Ціни на нафту падають другий тиждень поспіль через побоювання, що затяжна торговельна війна між Сполученими Штатами та Китаєм призведе до скорочення економічного зростання та зниження споживання сировини.

Очікується, що за результатами поточного тижня Brent впаде на 3,2%, а WTI — на 2,9%. Минулого тижня обидва бенчмарки знизилися на 11%.

Росія уже відчуває наслідки

Відомо, що росія критично залежна від експорту своїх енергоносіїв. У першу чергу – від експорту нафти. У 2024 році доходи федерального бюджету росії від продажу нафти склали 9,19 трлн рублів (приблизно $89,4 млрд). Загальний обсяг доходів бюджету за цей період становив 36,71 трлн рублів. Таким чином, частка доходів від нафти у загальній структурі доходів бюджету росії у 2024 році становила приблизно 25%.​

Це свідчить про те, що, незважаючи на міжнародні санкції та спроби диверсифікації джерел доходів, нафта залишається ключовим джерелом фінансування російського бюджету.

Російська нафта Urals традиційно продається дешевше за сорти Brent та WTI, до того ж, на неї тиснуть додаткові фактори, яких не відчуває сировина з інших країн, а саме – західні санкції. Втім, протягом усіх трьох років повномасштабної війни з Україною росія успішно продає свою нафту – її основними покупцями сьогодні є Китай та Індія.

У федеральний бюджет рф на 2025 рік була закладена ціна нафти у $70. Тим часом через обвал на світовому нафтовому ринку, спричинений торговельною війною Дональда Трампа та рішенням ОПЕК+ додатково збільшити видобуток, ціна російської нафти Urals, за даними видання Мінфін, 10 квітня становила $57 за барель.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

У простих росіян поки що все нормально

Комерсант український запитав у експерта з питань енергетики Володимира Омельченка, наскільки значущими можуть бути ці цінові зміни для росії. Очевидно, що в рф поки що є достатній запас для покриття бюджетних дір, що утворюються через невідповідність реальних цін прогнозованим. Однак відповідні процедури покриття бюджетного дефіциту теж мають свої макроекономічні наслідки. Тож, чи є шанси, що таке здешевлення головного експортного продукту росії буде відчутним для простих росіян?

За словами експерта, гіпотетичним “погіршенням” життя для мешканців росії було б подорожчання цін на товари та послуги. Однак цього внаслідок здешевшання нафти не відбудеться, вважає він.

“Це позначиться, насамперед, на російському бюджеті. Щодо споживачів – у них, в росії, є теж певна цінова політика, вони слідкують за тим, щоб ціни різко не зростали. І вони обмежують в цінах нафтові компанії, компанії з реалізації нафтопродуктів. Тому розраховувати на те, що в росії різко зростуть ціни на нафтопродукти, я б не став. Я не думаю, що зростуть ціни. Надходження до бюджету знизиться, а ціни в них не зростуть”,

– поділився з думкою Володимир Омельченко.

Що ж до бюджету, то поки що прогнози ринкових аналітиків не обіцяють росії серйозних проблем, пов’язаних із ціною на нафту, адже у тої зберігається дуже великий люфт для продажу. Як стверджує економічний експерт Олег Пендзин, навіть ціна у 50 доларів за барель все ще прийнятна для росії.

“Наразі пряма собівартість видобутку російської нафти становить порядка 37-38 доларів за барель. Це пряма собівартість. Для рф критичною є цифра продажу на рівні 45 доларів”,

– пояснив економіст ексклюзивно для .

Тож більш імовірним способом зробити росії боляче через нафту все ще залишається посилення санкцій, зокрема і вторинні санкції проти її покупців. Сенс цього кроку полягає у тому, щоб росія фізично не змогла продати великих обсягів нафти і отримати з цього кошти для подальшого ведення агресивної загарбницької війни.

Але рух – у правильному напрямку

Втім, ще під час своєї виборчої кампанії, після заяв про припинення війни за 24 години або за 100 днів, нинішній Президент США Дональд Трамп видав цілком реалістичну заяву. Він сказав, що для того, щоб росія втратила змогу воювати, достатньо просто обвалити ціни на нафту. І він це начебто зробить, якщо та не піде на поступки. Усвідомлює Трамп це чи ні, але зараз відбувається саме цей сценарій.

Російська економіка уже, за ціни в $57 за барель її нафти, значно сповільнюється, промисловість стагнує, і рецесія виглядає дуже реальною перспективою.

А якщо нинішня тенденція до зниження цін збережеться, то цифра в $45 за барель виглядає не такою вже й фантастичною.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор