Петицію з пропозицією посмертно надати Ірині Фаріон звання Героя України розглянуть на засіданні нагородної комісії при Міністерстві освіти і науки. Про це стало відомо з відповіді на петицію Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.
“…повідомляємо, що, за інформацією МОН, Вашу електронну петицію буде розглянуто на засіданні нагородної комісії зазначеного Міністерства”,
– йдеться у відповіді.
Водночас прем’єр пояснив, що кандидатуру на присвоєння звання Героя України висувають за місцем роботи особи. Як відомо, Ірина Фаріон працювала на посаді професора у Національному університеті “Львівська політехніка”, з якого її у 2023 році звільнили через негативні висловлювання на адресу російськомовних військовослужбовців. Однак Фаріон поновилася на роботі за рішенням суду, який визнав звільнення незаконним. Вона стверджувала, що після цього буде вимагати звільнення з посади самого ректора.
До того ж, як “Львівська політехніка”, так і нагородна комісія при Міністерстві освіти і науки України підпорядковуються власне Міносвіти, яке очолює міністр Оксен Лісовий. А його Ірина Фаріон свого часу дуже жорстко критикувала і називала “основним неуком і плагіатором країни”.
“Під роздачу” до Фаріон Лісовий потрапив ще й тому, що опублікував наказ ректора “Львівської політехніки” про її звільнення.
“Чим вам допомогти, маленькі чоловічки.., які вирішили повоювати з Іриною Фаріон?”
– запитувала вона тоді, звертаючись до Лісового і ректора її університету Юрія Бобало.
Таким чином, рішення про присвоєння чи неприсвоєння звання Героя України Ірині Фаріон прийматимуть саме ці “маленькі чоловічки” та люди, які працюють під їхнім керівництвом.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Убивство Ірини Фаріон і його розслідування
19 липня 2024 року політичну діячку і професорку Львівської політехніки Ірину Фаріон вбили прямим пострілом у голову на вулиці Масарика у Львові.
Наразі головним підозрюваним у вбивстві є 18-річний мешканець Дніпра В’ячеслав Зінченко, який з-атриманий поліціянтами і перебуватиме у СІЗО щонайменше до 17 листопада. Юнак досі чітко не висловився щодо своєї причетності до убивства – він не підтвердив і не спростував її.
Сьогодні, 19 вересня, він заявив, що арешт є бажаним для нього, оскільки на свободі за ним полюють російські спецслужби і радикально налаштовані особи.
Розслідування вбивства Ірини Фаріон триває, однак слідство за два місяці не повідомило суспільству жодної інформації про імовірних замовників чи інших деталей розслідування.
Петиція
Петиція до Кабінету Міністрів України з пропозицією присвоїти Ірині Фаріон звання «Герой України» з’явилася на сайті уряду 24 липня і досить швидко набрала необхідну для її розгляду урядом кількість голосів. Ініціатори петиції перерахували у ній доробки та досягнення Ірини Фаріон. Зокрема:
- мовознавиця започаткувала проєкт популяризації української книги «Від книги до мети» (2011–2019 рр.);
- започаткувала телевізійний культурологічний проєкт «Велич особистости» з метою популяризації видатних постатей України;
- розпочала інтелектуально-культурологічний телевізійний проєкт «Ген українців» на телеканалі НТА;
- опублікувала 7 одноосібних монографій, 8 монографій у співавторстві та понад 400 статей в українських та закордонних виданнях;
- саме Ірина Фаріон ініціювала Подання до Конституційного Суду щодо неконституційності ухвалення 3 липня 2012 року у Верховній Раді путінського мовного закону «Про засади державної мовної політики» Колесніченка та Ківалова. КС України закон скасував.
«Понад 20 років свого життя Ірина Фаріон системно та послідовно захищала державну мову та ідентичність українського народу, що сприяло укріпленню національної безпеки України та позиції нашої держави як самодостатнього субʼєкта на політичній мапі світу серед інших націй»,
— написано в петиції.