Міжнародні партнери України, які надають військову та економічну допомогу, періодично піднімають питання зменшення мобілізаційного віку для українських чоловіків. На їх думку вік від 18 до 25 років найбільш оптимальний та ефективний для того, щоб громадяни в силу своїх фізичних та психологічних якостей могли ефективно воювати. Про це повідомив член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки Федір Веніславський під час пресконференції в Українському медіацентрі, передає Комерсант український
“Але на рівні нашої держави, на рівні законодавчої, виконавчої влади, на рівні Президента, жодних ініціатив немає», – повідомив Федір Веніславський.
Він додав, що мобілізація, яка зараз відбувається в Україні, повністю задовольняє військове керівництво. Також за його словами, після ухвалення закону про мобілізацію, її темпи значно покращилися.
“Ситуація з мобілізацією на сьогоднішній день влаштовує і вище військове керівництво (…), і Президента Зеленського, (…) і Головнокомандувача Збройних сил генерала Сирського”, – сказав він.
Нардеп зазначив, що система Резерв+ ТЦК дозволила значно спростити процес оповіщення військовозобов’язаних.
“Паперова система військового обліку була суттєвим чином знищена, електронний облік військовозобов’язаних в тому форматі, як це передбачалося законом про Єдиний реєстр не запрацював і ми мали розрив між реальною кількістю військовозобов’язаних, які можуть бути мобілізовані і тих, з приводу яких є певна інформація. Відповідно, ми цю мету досягли”, – заявив Федір Веніславський.
Водночас повісток через Резерв+ не буде, зазначив нардеп.
“Технічних проблем щодо оповіщення військовозобов’язаних немає, але є однозначна воля Президента, ВР, Виконавчої влади про те, що Резерв+ та інші засоби електронної комунікації з громадянами України використовуватися для вручення повісток не будуть”, – сказав він.
Нагадаємо, що 2 квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Так призовний вік знижено з 27 років до 25.
Відкритим питанням і досі залишається питання демобілізації. За словами речника Міноборони Дмитра Лазуткіна це питання залежить від багатьох теоретичних та практичних чинників, включаючи можливу мобілізацію в росії та зміну ситуації на полі бою завдяки західній підтримці.
Однак Федір Веніславський вважає, що очікувати демобілізації не варто взагалі.
Попри це низка нардепів зареєструвала законопроєкт про демобілізацію. Однак чи буде він винесений на голосування в ВР – наразі невідомо.
Авторка: Альона Капліна