Чи можливо втратити власність через злам реєстрів: оцінка експерта

23 Грудня 12:16
ДУМКА

Ексміністр юстиції Денис Малюська не бачить особливих проблем у нещодавній кібератаці росіян на українські реєстри. За його словами, більшість цих реєстрів і так були відкритими, а резервних копій є доволі багато, тож росіяни нічого особливо не викрали і не знищили, повідомляє Комерсант український.

“Абсолютна більшість інформації, про яку росіяни кажуть, що вкрали, і так знаходилася у вільному доступі”,

– зазначив він у коментарі Українській правді.

Єдиним винятком, за його словами, був Державний реєстр актів цивільного стану. 

“Це один з найзакритіших реєстрів, де зберігається інформація, в якій, здавалося б, ніякої таємниці немає – що хтось народився або взяв шлюб. Але разом із тим є таємниця, яка жорстко охороняється законом – таємниця усиновлення”,

– повідомив ексчиновник. Тепер ця інформація опинилася в руках росіян.

Малюська наголосив, що остання атака – далеко не перша, здійснена росіянами під час повномасштабної війни. Однак раніше вони фокусувалися на тому, щоб вкрасти інформацію, а зараз не лише вкрали, а й знищили.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Кібератака росіян та ситуація з реєстрами

19 грудня 2024 року Україна зазнала однієї з найбільших зовнішніх кібератак, яка вразила державні реєстри. рф здійснила кібератаку на державні реєстри, які перебувають у компетенції Міністерства юстиції України. Хакери паралізували десятки ключових систем, що призвело до зупинки важливих послуг та поставило під загрозу збереження критичних даних. У Мінюсті з безпековою метою призупинили роботу десятків реєстрів.

Відновлення реєстрів розпочнеться сьогодні, 23 грудня. Упродовж двох тижнів їх спробують відновити повністю. Спочатку Мін’юст відновить Єдиний реєстр довіреностей, Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів та Спадковий реєстр. Це дозволить забезпечити належний облік даних та мінімізувати негативний вплив внаслідок потенційних неправомірних нотаріальних дій.

Надалі у пріоритеті відновлення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Як повідомили у СБУ, за масштабною кібератакою на державні реєстри України, відповідно до основної версії слідства, стоять спецслужби країни-агресора рф. Зокрема, її могли здійснити хакери, пов’язані з ворожою розвідкою ГРУ рф.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Зруйновано інфраструктуру реєстрів; атака – безпрецедентна

Експерт з питань кібербезпеки Костянтин Корсун в ексклюзивному коментарі називає цю атаку безпрецедентною для українських реєстрів, хоча й не найкритичнішою серед усіх кібератак на українські ресурси.

“Якщо говорити про атаки на реєстри, то це безпрецедентний випадок. Нічого подібного раніше не було. Це найкритичніша атака за всі часи існування української держави. Якщо говорити взагалі про кібератаки на українські ресурси, то це не найгірша атака і не найтяжчі наслідки, тому що, наприклад, ‘M.E.doc’ [вірусна атака на системи українських банків і компаній у 2017 році] мав значно більш негативний ефект”,

– пояснює експерт.

За його словами, ймовірність серйозних наслідків для користувачів реєстрів дуже низька, адже збереглися копії реєстрів:

“Вірогідність того, що ми всі втратимо квартири, машини, дітей, дружин… дуже низька. Я б сказав, що менше відсотка. Тому що є копії реєстрів. Це цифрові копії, які зберігалися окремо, до яких хакери теоретично не могли дотягнутися”.

Корсун стверджує, що основна проблема полягає у знищенні інфраструктури:

“Росіяни зруйнували інфраструктуру, на якій були ці бази даних. Тобто, є копії, в яких зберігається інформація про всіх нас. Але щоб воно працювало як автоматична система (видача запиту, видача відповіді тощо) – для цього вже треба будувати ось цю інформаційну систему. Саме цю інфраструктуру росіяни зруйнували,

– пояснює експерт.

Очікування Мінюсту щодо двотижневого відновлення експерт не розділяє. За його оцінкою, повне відновлення роботи всіх систем може зайняти близько місяця.

“Через місяць будуть в повному обсязі відновлені всі операції. А протягом двох тижнів, як обіцяла Стефанішина, в повному обсязі навряд чи відновлять. Але почнуть потихеньку працювати. Це як було з Київстаром рік тому – спочатку відновили в одному регіоні, потім в іншому, і так далі”,

– резюмує Костянтин Корсун.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор