Чи може ТЦК без поліції проводити мобілізацію? Юристи пояснюють правові аспекти
5 Лютого 20:56
Щодня з’являються відео з працівниками ТЦК та СП, які силою затягують у автомобілі молодих та не дуже чоловіків, що чинять опір, і це змушує задуматися про те, чи мають вони право це робити. Нещодавно заступниця начальника РТЦК та СП у Києві Лариса Козак, пояснюючи принцип роботи своїх колег, стверджувала, що поліція не має права мобілізувати військовозобов’язаних без працівників ТЦК, натомість працівники ТЦК можуть мобілізувати громадян без поліції. Але юристи стверджують, що це фантазії працівників ТЦК, які намагаються видати бажане за дійсне. І, як зазначає адвокат Роман Симути, працівники ТЦК та СП дозволяють собі те, на що не мають права, повідомляє Комерсант український
Чи мають право працівники ТЦК та СП перевіряти документи у громадян у громадських місцях?
Мають, якщо у них є повноваження — розпорядження начальника ТЦК, яке дає право перевіряти військово-облікові документи. Але оскільки вони зазвичай працюють у складі групи оповіщення, в документі повинна бути вказана склад групи, маршрут та місце роботи групи. Крім того, вони мають право вимагати паспорт і військово-облікові документи громадянина. А також, згідно з новим законом про мобілізацію, працівники ТЦК мають право вручати повістки в будь-якому місці, де перебуває військовозобов’язаний.
Чи мають право працівники ТЦК та СП затримувати громадян?
Закон не дозволяє працівникам ТЦК затримувати громадян на вулиці чи в громадських місцях. Використання сили військовозобов’язаними стосовно цивільних осіб не передбачене законом. В Адміністративному кодексі є норма, згідно з якою, якщо громадянин чинить злісну непокору, то тільки поліцейський має право затримати його за протоколом адміністративного затримання і навіть застосувати силу, використовувати спецзасоби, але не військовозобов’язаний. Більше того, поліція повинна скласти протокол і направити його до суду, де повинно бути перевірено, чи діяли працівники ТЦК при затриманні військовозобов’язаного в установленому законом порядку і чи були законними їхні вимоги та розпорядження. Практика судових справ про злісну непокору законним вимогам поліцейських велика, і вона не на їхню користь. Сьогодні «бусифікований» громадянин фактично позбавлений свободи і не може довести, що проти нього були застосовані незаконні дії з боку ТЦК.
Отже, адміністративне затримання та доставку до ТЦК може проводити тільки поліція у складі групи оповіщення. Якщо в групі немає поліції, працівники ТЦК не мають права самостійно проводити затримання та доставку до ТЦК. Якщо таке відбувається — це порушення закону.
Чи мають право працівники ТЦК та СП застосовувати силу, бити громадянина, якщо він їх образив, показав непристойний жест тощо?
Якщо на адресу працівників ТЦК та СП лунають образи або загрози, вони не мають права застосовувати силу. Вони повинні все терпіти, якщо не подобається — подавати заяву до поліції, яка повинна розібратися, чи підпадають дії громадянина під кримінальну відповідальність: дрібне хуліганство чи злісне хуліганство. Але тут потрібно розібратися, якщо стосовно громадянина були застосовані неправомірні дії з боку працівників ТЦК, у цьому випадку немає підстав притягати їх до відповідальності. Ситуації бувають різні.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Чи мають право працівники ТЦК та СП зупиняти транспортні засоби або входити на приватну територію, в домоволодіння?
Ні, не мають. Транспортний засіб може зупинити тільки поліція. Але ніхто, ані поліція, ані представники ТЦК, не мають права без дозволу власника входити на приватну територію, тим більше у житлові приміщення. Якщо вони входять без постанови суду — це вважається незаконним проникненням.
Чи потрібно працівникам ТЦК та СП давати дозвіл на застосування зброї щодо нападника?
Цього робити ні в якому разі не можна. Якщо їм дозволять застосовувати зброю, вони зможуть безперешкодно стріляти по цивільних. Військовозобов’язані повинні застосовувати силу і стріляти по ворогах. Вони не мають права стріляти по громадянах України. Лише поліція має право застосовувати силу і використовувати зброю. І в поліції вивчають напам’ять статтю 46 про застосування зброї закону про Нацполіцію і їх постійно змушують повторювати, в яких випадках вони мають право застосувати зброю. А якщо уявити, що працівникам ТЦК дозволять застосовувати зброю, вони накоїли б багато біди.
Але є ще пункти, які працівники ТЦК не виконують, незважаючи на заборону. Вони не мають права:
- відбирати особисті речі військовозобов’язаних (телефони та ін.), крім зброї та інших предметів, які можуть бути використані для скоєння злочину;
- забороняти людині спілкуватися з іншими особами, родичами та друзями, адвокатом, зокрема передача речей від цих осіб та будь-які види громадської комунікації;
- порушувати права людини.
Авторка: Алла Дуніна