Чи допоможе український бавовник українським зброярам?
30 Жовтня 12:35На Одещині завершують збір першого врожаю бавовника, який висадили на тестових плантаціях. Про це повідомили в парламентському комітеті з питань аграрної та земельної політики, інформує Комерсант український.
Під бавовник відведено площі у восьми господарствах і одній науково-дослідній ділянці Українського інституту експертизи сортів рослин. Аграрії планують отримати 110 кг насіння бавовнику. Посіяли його на площі понад 5 га.
Бавовна, як відомо, широко використовується в оборонній промисловості для виробництва пороху.
Як виробляється порох
В основі формули бездимного пороху, який здебільшого і використовують у виробництві зброї, лежить нітроцелюлоза. Її можна отримати після переробки целюлози з промислових конопель, бавовника та деревини. Якщо конопляну целюлозу можна використати для патронів та снарядів близької дії, то для дальньої артилерії найкращою сировиною є порох з бавовни, адже він найлегший. Бавовняне волокно на 95% складається з целюлози, на 5% – з жирів та інших речовин. Очищену від домішок целюлозу змішують із сірчаною та азотною кислотами, аби отримати нітроцелюлозу. Потім нітроцелюлозу змішують з іншими речовинами та утворюють гранули пороху. Після цього їх висушують і роблять метальні заряди для боєприпасів.
Скільки бавовника потрібно для виробництва пороху в Україні
Потреба для України у нітроцелюлозі оцінюється у 10 тисяч тонн. Для цього необхідно засіяти 30 тис. га або вдвічі меншу площу, якщо бавовну вирощувати на зрошуваних землях.
Для відродження вирощування культури Верховна Рада в травні 2024 року ухвалила законопроєкт, яким спростила імпорт сортів бавовнику, а уряд почав експериментальний проєкт з його вирощування на півдні.
Як пояснював в інтерв’ю ЕП директор департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Ігор Віштак, цей експеримент на Одещині потрібен був, “аби зрозуміти, чи може бавовник взагалі там рости і чи можна його використовувати для стратегічних цілей промисловості”. Перший врожай показав, що бавовник може рости в Одеській області. Далі вирощений там бавовник мають передати на експертизу до лабораторій Міноборони та Мінстратегпрому. Результати експертизи мають показати, чи придатна українська сировина для виготовлення вибухових речовин.
Українські зброярі сподіваються на український бавовник
За умови стабільних поставок сировини виробники готові збільшити виробництво боєприпасів. Як заявляв у коментарі для “Єдиного марафону” заступник голови Національної асоціації підприємств оборонної промисловості України Сергій Висоцький, глобальний дефіцит пороху обмежує можливості країн-постачальників задовольнити зростаючі потреби України.
“Компанії нашої Асоціації можуть збільшити виробництво боєприпасів різних калібрів, включаючи 122-мм та мінометні, вдвічі. Однак для цього потрібні стабільні поставки порохів та вибухових речовин”, – підкреслив Сергій Висоцький.
Таким чином, для України, яка знаходиться в стані війни, створення власного виробництва пороху стало стратегічним пріоритетом.