Народного депутата Артема Дмитрука, який 24 серпня незаконно перетнув кордон України, можуть позбавити мандату за результатами розслідування. Це може статися на підставі семи пунктів, передбачених статтею 81 Конституції України. Щоб дізнатися більше про можливість такого розвитку подій, Комерсант український звернувся до депутатів із запитанням: чи зможуть вони позбавити Дмитрука мандату.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що позбавлення мандату нардепа Артема Дмитрука відбудеться лише в межах Конституції. Дмитрук підозрюється у нападах на правоохоронця та військового і незаконно виїхав з України.
«Народний депутат Артем Дмитрук в жодне відрядження від Верховної Ради не направлявся. Людина здійснила цей акт і я розумію, що це дуже далеко пов’язане з законом. Відомості вже внесені до єдиного державного реєстру пов’язаного з кримінальними провадженнями і здійснюється розслідування», – заявив Стефанчук під час панельної дискусії в межах форуму «Україна 2024. Незалежність».
За його словами, якщо будуть підстави – буде розглядатися питання про позбавлення його депутатського мандата.
Він окремо наголосив, що весь час дострокове позбавлення народних депутатів їхнього мандату у Раді здійснювали в межах семи пунктів статті 81 Конституції.
У політичних колах, зокрема серед представників партії «Слуга народу», існують різні думки щодо цього питання.
Федір Веніславський, депутат від «Слуги народу», у коментарі Комерсант український заявив, що Конституція України не дозволяє позбавити Дмитрука мандату, доки не буде виконано одну з умов, передбачених статтею 81 Конституції.
“Дострокове позбавлення народних депутатів їхнього мандата в Раді здійснюється в межах семи пунктів статті 81 Конституції України. Доки не наступить хоч одна із тих подій, які передбачені Конституцією України про припинення повноважень Дмитрука – повноваження припинити не можна”, – сказав він.
За його словами, найшвидшим способом для позбавлення мандату є обвинувальний вирок суду або добровільна заява самого Дмитрука про відставку.
“Яким чином найшвидше? Це коли буде обвинувальний вирок суду, або він сам напише заяву про відставку і припинення депутатських повноважень. Інших варіантів я не бачу, як це можна зробити швидко”, – додав нардеп.
На відміну від Веніславського, інші представники партії висловлюють інші думки. Народний депутат від партії “Слуга народу” Геннадій Касай у коментарі Комерсант український зазначив, що, хоча він ще не обговорював це питання з колегами, він впевнений, що якщо Дмитрук дійсно порушив законодавство, його слід позбавити депутатського мандату.
“Я ще не спілкувався щодо цього з колегами. Якщо він втік з порушенням нашого законодавства – потрібно робити висновки і 100% позбавляти його депутатського звання”, – сказав нардеп.
Касай також додав, що ініціатива щодо розгляду цього питання має надійти від регламентного комітету.
“Щодо розгляду цього питання Радою – не можу сказати. Гадаю, що цю історію повинен ініціювати регламентний комітет, а ми її обовʼязково розглянемо“, – зазначив депутат.
Євгенія Кравчук, ще одна представниця «Слуги народу», підкреслила, що рішення буде прийнято лише за наявності підстав, визначених Конституцією України. Вона зауважила, що наразі жодна з умов не підходить до випадку Дмитрука, окрім можливості подання ним заяви про відставку.
“Будуть підстави (вичерпний перелік є в Конституції) – Верховна Рада прийме рішення. Поки жодна не підходить до випадку із Дмитруком. Хіба він напише заяву”, – сказала Кравчук у коментарі Комерсант український
Згідно з коментарями голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, питання щодо позбавлення Дмитрука мандату буде розглянуто. Однак чіткої єдиної позиції серед представників «Слуги народу» поки що немає, що вказує на розбіжності у поглядах щодо політичної долі втікача-депутата.