Заброньованим депутатам і чиновникам пропонують дозволити безперешкодно виїжджати за кордон. Відповідний законопроєкт з’явився на сайті Верховної Ради. Ініціатором є нардеп та очільник партії “Європейська солідарність” Петро Порошенко та ще 17 осіб, серед яких і депутатка Мар’яна Безугла, яка нещодавно покинула “Слугу народу”.
Чи вистачить голосів серед парламентарів та кому ще законопроєктом пропонують відкрити кордони — розбирався Комерсант український.
Народний депутат Олексій Гончаренко в ексклюзивному коментарі для зазначив, цю тему порушує системно. Адже документ передбачає не лише привілеї для депутатів та чиновників. Крім того, він є автором першої подібної ініціативи ще в березні минулого року.
«Я не є його (закону №11460 — ред.) першим автором. А підписав, бо він дає право військовим на демобілізацію. До того ж він розширює права на перетин кордону, що я теж підтримую, тим, хто має відстрочку, заброньований, або не підлягає мобілізації», — Олексій Гончаренко
Додамо, що законопроєктом №11460 депутати пропонують дозволити виїзд за кордон нардепам, депутатам місцевих рад, суддям та прокурорам. Також заброньованим від критично-важливих підприємств чоловікам. В іншій частині законопроєкту, яка стосується зміни ст. 26, пропонується звільнення з армії через 36 місяців, якщо набирається 18 місяців участі у бойових діях.
Законопроєкт має пройти розгляд у профільних комітетах Верховної Ради, після чого буде винесений на голосування.
Реакція “Слуг народу” на ініціативу Порошенка
У «Слузі народу» поки що не всі готові відповісти, чи будуть підтримувати ініціативу щодо безперешкодного виїзду за кордон депутатів та чиновників.
Зокрема, в коментарі Комерсант українському «Слуга народу» Сергій Колебошин повідомив, що взагалі не ознайомлений з такою ініціативою. Юрій Камельчук та Олександр Качура сказали, що в процесі ознайомлення.
А от “Слуга народу” Олексій Мовчан ініціативу вважає нормальною, хоча не зовсім її розділяє. Мовляв, у цьому законопроєкті зацікавлений лише один народний депутат і називає його імʼя в коментарі Комерсант український
“Ініціатива нормальна. Єдине, що погано політично для Слуг народу – це те, що цю ініціативу почав робити Порошенко. Це немов він для себе робить. Бо ніяких питань до депутатів, які їздять за кордон через відрядження немає. Я регулярно їжджу і багато інших моїх колег. А в Порошенка є проблеми з тим, що він їздить і дискредитує українську владу. Це не те, що треба під час війни. Я думаю, що може бути альтернативний зареєстрований проєкт закону”, – Олексій Мовчан
Попри те, що ініціатором є політичний опонент, і ще триває час подачі альтернативних проєктів, якщо цей законопроєкт винесуть в зал на голосування, «Слуга народу» Георгій Мазурашу готовий голосувати «ЗА», про це він повідомив ексклюзивно для .
«Це виглядає цілком логічно, щоби ті, які не підлягають мобілізації, в цей час могли виїжджати за кордон під час воєнного стану», — Георгій Мазурашу
Також народний депутат Георгій Мазурашу переконаний, найкраще було б для оборони та нашої країни в цілому, якби у нас і тепер дотримувались чинних норм щодо порядку виїзду з України та вʼїзду, де розписано, в яких випадках і кому заборонено виїжджати. Саме це Мазурашу не раз пропонував і через законодавчі ініціативи.
«У нас чомусь вирішили ставитись до громадян «як до рабів», або «як до кріпаків», і це має виключно негативні наслідки… Думаю, всі адекватні люди розуміють, що забороною на виїзд Армію не підсилиш, а рівно навпаки», — Георгій Мазурашу
Також народний депутат Мазурашу повідомив, на засіданні фракції «Слуга народу» законодавчу ініціативу Порошенка не обговорювали.
Зареєстрований законопроєкт – це поділ суспільства
Політолог та екснародний депутат Іван Ступак розкритикував таку ініціативу. Каже, цей законопроєкт може повністю розділити суспільство.
“Як на мене, це – повна лажа. Це просто розрізання суспільства великими ножицями несправедливості. Спочатку створюється два суспільства, в якому – військові, які на фронті воюють, цивільні, які забезпечують військових, від РЕБів до автівок. І є люди, які можуть собі дозволити, є обраними народними депутатами й спокійно залишати територію України” – Іван Ступак
Політолог також припускає, що коло людей, які можуть безперешкодно виїжджати за кордон може згодом розшитися. Й тоді поділ буде ще більш болючий. Одне суспільство буде жити найкраще своє життя, планувати відпустки, відрядження за кордон, а інше – повністю застрягне у військовій темі та на війні.
Іван Ступак підсумовує, треба залишити ситуацію так, як вона зараз є. Адже у депутатів й так є можливість їздити у відрядження за кордон. А законодавчо закріплювати під час війни – це лише нарощувати несправедливість, якою 100% користуються росіяни, додає політолог.
Автори — Альона Капліна, Анастасія Федор