Чому не змінюють прем’єр-міністра України: очільник Уряду бʼє рекорди перебування на посаді

25 Листопада 16:15
РОЗБІР ВІД Комерсант український

У політичному середовищі України час від часу обговорюють можливість кадрових змін у Кабінеті Міністрів. Чутки про відставку прем’єр-міністра Дениса Шмигаля ширяться ще з початку його каденції, а цього літа їх знову підживили джерела у владних колах, мовляв, Президент “втомився” від чинного прем’єра. Які претензії лунають до Шмигаля з боку експертів та політиків? Та чи дійсно наразі є неможливою процедура звільнення очільника уряду, як про це заявив нардеп Веніславський – далі у матеріалі Комерсант українськийКомерсант Український.

Пасивність та відсутність стратегічних дій у час війни. Саме такі головні аргументи на критику Дениса Шмигаля озвучив Керуючий партнер “Національної антикризової групи” Тарас Загородній в ексклюзивному коментарі для Комерсант українськийКомерсант Український.

“Давайте будемо чесними: я не бачу, що пан Шмигаль якось напружувався. Складається враження, що для нього війни в країні взагалі не існує. Головне завдання для нього – вибивати кредити, замість того щоб заробляти кошти й стимулювати економіку. Я вже мовчу про військовий тил. Рухи є, але вони недостатні”, – заявив Тарас Загородній.

Серед основних недоліків у роботі Шмигаля Загородній відзначив відсутність належної підтримки оборонного комплексу (ОПК). За його словами, Україні потрібні серйозніші дії щодо:

  • кредитування підприємств ОПК;
  • забезпечення секретності для залучення іноземних інвесторів;
  • лібералізації експорту продукції ОПК для отримання додаткових доходів у бюджет.

“Це дозволило б не лише заробляти кошти, але й забезпечувати армію вітчизняною зброєю”, – наголосив Загородній.

Експерт переконаний, що Україні потрібні нові підходи до керування процесами.

Чутки про відставку є, але в “Слузі народу” проти

Чутки про можливу зміну прем’єр-міністра Дениса Шмигаля в ексклюзивному коментарі Комерсант українськийКомерсант Український прокоментував депутат від фракції “Слуга народу” Георгій Мазурашу. Політик підкреслив, що такі розмови з’являлися ще на початку каденції Шмигаля, але наразі підстав говорити про швидку зміну урядовця він не бачить.

“Чутки про можливу заміну Шмигаля зʼявилися незабаром після його призначення. І періодично повертаються в інфопростір. Але я не бачу ознак того, що це питання реально десь близько до рішення”, – зазначив Георгій Мазурашу.

Мазурашу звернув увагу на те, що кадрові зміни в уряді мають бути добре обґрунтованими. На його думку, заміна можлива, якщо є серйозні претензії до роботи урядовця або він не відповідає посаді.

“Чи на часі зміни в уряді? З одного боку, «на переправі коней не міняють». З іншого – якщо є обґрунтовані претензії та серйозні проблеми в роботі того чи іншого урядовця, або очевидно, що хтось «не на своєму місці», на мою думку, можна і треба міняти будь-кого. Але тільки на очевидно кращих”, – наголосив Георгій Мазурашу.

Політик також висловив ідею щодо можливого формату співпраці між урядом і опозицією. За його словами, в нинішній складний для країни період було б доцільно розглянути варіанти залучення опозиційних політиків до керівних посад в уряді, але за умови професійного підходу.

“Напевно, найбільше хотіли б змін в уряді опозиційні сили. Особливо якщо йшлося б про створення «уряду єднання» чи щось подібне. У принципі, це могло б бути корисним кроком – залучити на керівні посади в Кабміні сильних фахівців з-поміж опозиціонерів або за їх пропозиціями. Але це мають бути не просто політично доцільні призначення, а дійсно фахові й порядні спеціалісти”, – додав Мазурашу.

“Слуга народу” також підкреслив, що будь-які політичні амбіції, піар чи внутрішні конфлікти в нинішній ситуації мають відійти на другий план, закликавши народ до єднання.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук нещодавно лаконічно спростував усі чутки, заявивши, що Шмигаль є найкращим Прем’єр-міністром за всю історію України.


“Він технократ і очолює технократичний уряд. Я вважаю, що і до моменту повномасштабного вторгнення, і з моменту повномасштабного вторгнення він завжди був на місці, він є, в хорошому розумінні, трудоголіком своєї справи та дуже глибоко розбирається в процесах, які існують в державі”, – Руслан Стефанчук

Реакція опозиції на роботу уряду

Так, ідеї про залучення опозиції до уряду або зміну прем’єра з’являються на тлі викликів, які стоять перед країною. Втім, до прикладу, ВО “Батьківщина” тему ймовірної відставки Дениса Шмигаля коментувати відмовилася. За словами Івана Крулька, в цьому немає сенсу.

“Опозиція не впливає на такі рішення, тому не бачу сенсу коментувати чутки”, – сказав Іван Крулько в ексклюзивному коментарі “КУ”.

Народний депутат Олексій Гончаренко у коментарі для Комерсант українськийКомерсант Український звернув увагу на проблеми в ефективності урядових рішень та їхній вплив на виконання законів.

“Інформація про можливу заміну Дениса Шмигаля періодично з’являється, але зараз про це нічого не чути. Якщо казати про ефективність роботи уряду, то це жах”, – зазначив Олексій Гончаренко.

За словами Гончаренка, уряд не завжди оперативно виконує свої обов’язки. Зокрема, він розкритикував затримки у підготовці нормативних актів, які потрібні для повноцінного впровадження законів.

“Деякі постанови після ухвалення законів уряд готує по кілька місяців. Через це закони не можуть запрацювати належним чином. Це критично підриває довіру до державного управління”, – підкреслив Олексій Гончаренко.

Водночас Гончаренко відзначив, що в роботі Кабміну все ж є певні позитивні зрушення. Наприклад, останнім часом урядовці стали частіше відвідувати засідання Верховної Ради для відповіді на запитання депутатів.

“Два роки ми взагалі не чули Кабмін у Раді – була повна тиша. Зараз ситуація змінюється, і це позитивний сигнал”, – резюмував Гончаренко.

Що каже закон?

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час воєнного стану не може піти у відставку через законодавчу заборону на звільнення Кабінету Міністрів у цей період. Про це раніше заявив член парламентської фракції “Слуга Народу” Федір Веніславський. Нардеп пояснив, що відповідно до статті 10 закону “Про правовий режим воєнного стану”, звільнення всього складу уряду неможливе до завершення воєнного стану.

“До завершення війни механізмів повного оновлення Кабінету Міністрів на чолі з прем’єром без внесення змін до законодавства просто немає”, — наголосив Федір Веніславський.

Комерсант українськийКомерсант Український звернувся також з відповідним питанням до юристів. Адвокат Ігор Фещенко в ексклюзивному коментарі Комерсант український зазначає, Конституція України й ЗУ “Про Кабінет Міністрів України” зобов’язує Уряд припинити свої повноваження у разі відставки Прем’єр-міністра України, його смерті, прийняття резолюції недовіри Парламентом, обрання нового складу Верховної Ради.

“Оскільки звільнення прем’єр-міністра автоматично потягне за собою відставку всього Уряду, змінити чинного очільника Кабміну Дениса Шмигаля з огляду на статтю 10 ЗУ “Про правовий режим воєнного стану” неможливо до закінчення або скасування воєнного стану”, – каже Ігор Фещенко.

Втім, за словами адвоката, попри заборону припинення повноважень Уряду під час воєнного стану можна буде скористатися “обхідними шляхами” для звільнення Прем’єр-міністра з посади без зміни ЗУ “Про правовий режим воєнного стану”. І про це знають у провладних кабінетах.

“Можна використати Конституцію України, як акт вищої юридичної сили над законом. Основний Закон зобов’язує чинний склад Уряду піти у відставку у разі звільнення прем’єр-міністра, і жоден Закон не може бути цьому перешкодою”, – зазначає Ігор Фещенко.

Як приклад адвокат наводить призначення на посаду з 1 липня 2022 року Уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця та відставку Людмили Денісової за наявної заборони тим самим ЗУ “Про правовий режим воєнного стану” припиняти повноваження Уповноваженого з прав людини під час особливого періоду.

“Ще один варіант – логічна заміна трактування понять у ст. 10 ЗУ “Про правовий режим воєнного стану” “припинення повноважень” на “ліквідацію”, адже Закон забороняє припиняти повноваження під час воєнного стану як Кабміну, так і судів, органів прокуратури, досудового розслідування. Ймовірно, головною метою цієї статті є заборона на штучне повне припинення діяльності цих органів, але не звичайну кадрову заміну. Тим більше, що стаття не виключає настання об’єктивної ситуації у вигляді смерті людини”, – роз’яснює Ігор Фещенко.

Щодо цього варіанту відставки, адвокат пригадує трагедію, яка сталася з колишнім головою МВС Денисом Монастирським.

Хто може сісти на місце прем’єра Шмигаля

Тарас Загородній назвав кілька можливих кандидатур, які, на його думку, могли б замінити Шмигаля. Каже, шукати абсолютно нові обличчя не варто.

“В уряді є люди, які цілком здатні його замінити. Наприклад, Юлія Свириденко, нинішня міністерка економіки. Її ідеологія локалізації виробництва, створення індустріальних парків та розвиток промисловості відповідають сучасним реаліям. Олексій Чернишов, голова «Нафтогазу», теж підходить – навколо нього немає скандалів. Михайло Федоров також демонструє активність і прагнення щось змінити. Ця трійка – достатньо сильні кандидати”, – підкреслив Загородній.

Експерт також застеріг від повторення помилок, зазначивши, що робота в уряді – це насамперед служіння державним інтересам, а не переслідування приватних цілей.

“Ми маємо мати професійних чиновників, для яких робота в уряді та держструктурах – це покликання. Людей, які розуміють, що таке державні інтереси, і працюють заради них”, – підсумував Тарас Загородній.

Отже, якщо існують певні лазівки, то остаточне рішення — змінювати прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля сьогодні залишається виключно за владою.

Автор — Анастасія Федор

Мандровська Олександра
Редактор