Чому НАЗК не звернуло уваги на прокурорів з інвалідністю: ексзаступник ДБР розкрив недоліки аналітики
24 Жовтня 2024 14:33
В Україні скандал з прокурорами-інвалідами набув серйозного масштабу лише після розслідування журналістів. Тенденцію збільшення кількості прокурорів з інвалідністю повинне було виявити в деклараціях Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Про це в ексклюзивному коментарі «Комерсант Український» розповів ексзаступник голови ДБР Олександр Бабіков.
Олександр Бабіков наголосив на важливості аналітичних досліджень у діяльності НАЗК.
“НАЗК є за законодавством центральним органом виконавчої влади, функцією якого є протидія корупції. І їхній основний функціонал – це не стільки складання протоколів і так далі, а насамперед – це аналітичні дослідження, прогнозування розвитку подій та рекомендації щодо усунення порушень закону”, – заявив ексзаступник голови ДБР.
Відповідно до даних Офісу генпрокуратури, лише дві прокуратури, а саме Хмельницька та Черкаська, виділяються найбільшою кількістю інвалідів.
За словами Бабікова, дані про кількість пенсіонерів і прокурорів з інвалідністю були у розпорядженні НАЗК, адже всі прокурори подають декларації.
“Дані про кількість пенсіонерів були у розпорядженні НАЗК, тому що всі прокурори подають декларації. З декларацій видно, що у них два джерела: заробітна плата та пенсійні виплати. Те, що вони мали зробити – вони мали бачити ці очевидні цифри, які вказують на те, що є такий значний розрив – 23-24% інвалідів, порівняно з іншими областями – там 5-7%. А такий значний відрив відсотків будь-якому аналітику скаже про те, що у цих органах є проблема”, – зазначив він.
Це викликає запитання: чому НАЗК не помітило таких тривожних тенденцій.
“Це ж не прифронтова зона і не говорить про те, що прокурори цих двох прокуратур брали участь у бойових діях, через що отримали там каліцтва. Чиста аналітика давала достатньо підстав вважати, що з отриманням відповідних документів про інвалідність прокурори цих прокуратур мають явні проблеми” – підкреслив Бабіков.
На думку ексзаступника голови ДБР, це питання не стільки до прогалин законодавства, скільки до компетентності спеціалістів НАЗК:
“Чому НАЗК цього не помітило – це питання не так до прогалин законодавства, як до компетентності спеціалістів НАЗК”
Зазначимо, що в Україні усі медико-соціальні комісії припинять роботу до 31 грудня 2024 року. Це стало можливим тому, що президент України Володимир Зеленський ввів у дію відповідне рішення РНБО.
Нагадаємо, 16 жовтня головред медіа “Цензор.НЕТ” Юрій Бутусов повідомив про те, що 51 прокурор у Хмельницькій області, користуючись “послугами” головної лікарки Хмельницької медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи, яку підозрюють у корупції, оформив собі інвалідність.
Журналістам ЗМІ стало відомо, що майже всі прокурори Хмельницької області виявились інвалідами 2-ї групи, згідно з рішенням головного лікаря МСЕК Тетяни Крупи. Вони роками отримували та продовжують отримувати від держави пенсії по інвалідності, згідно з рішеннями начальника Пенсійного фонду Олександра Крупи — сина підозрюваної у корупції чиновниці.
5 жовтня працівники Державного бюро розслідувань затримали та повідомили про підозру у незаконному збагачені керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи.
Перед цим, 3 та 4 жовтня, правоохоронці провели низку обшуків у службових кабінетах та за місцем проживання посадовиці та її близьких родичів.
У керівниці МСЕК в робочому кабінеті було виявлено 100 тис. доларів, а також низку підроблених медичних документів, списки «ухилянтів» із прізвищами та фіктивними діагнозами.
Вдома у посадовиці та її родичів працівники ДБР знайшли майже 5 млн 244 тис. доларів, 300 тис. євро, понад 5 млн грн, брендові прикраси та коштовності.