Вчора Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі відвідав Курську АЕС, після чого заявив про ризики ядерної аварії на станції. Водночас під час липневих відвідин Запорізької АЕС від керівника МАГАТЕ подібних заяв не лунало. Такі кардинально різні заяви Гроссі військовий аналітик Михайло Жирохов в коментарі Комерсант український пояснює виключно політичною складовою.
Однак експерт впевнений – будь-які занепокоєння керівника МАГАТЕ не значать по-великому рахунку нічого.
“Це політичні маневри, крім заяв МАГАТЕ нічого не може зробити, у них відсутні важелі впливу і на Україну, і на росію. Вони можуть заявляти будь-що, але нічого це не змінить”, – сказав Жирохов.
А от політолог Петро Олещук впевнений, що МАГАТЕ своїми заявами займається нічим іншим як легалізацією окупації Запорізької АЕС.
“У випадку Запорізької АЕС по суті МАГАТЕ займається нормалізацією окупації, вони роблять вигляд, що нічого не відбувається: все нормально, все за планом, ризиків нема. Хоча в принципі є рішення різних міжнародних організацій, наприклад Саміту миру, що Запорізька АЕС має бути повернена під контроль України. Але МАГАТЕ це ігнорує”, – вважає Олещук.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
На його думку, вся справа – у російських грошах.
“Заяви Гроссі – черговий приклад, який засвідчує упередженість МАГАТЕ як організації. Все ж таки, російські гроші відіграють занадто велику роль для цієї організації. Треба відзначити, що, наприклад, Росатом тривалий час уникав будь-яких санкцій взагалі, залишаючись для росіян важливим засобом заробітку грошей”, – зазначає політолог.
Він наголошує, що у випадку Запорізької АЕС Гроссі не помічав навіть очевидних речей.
“У випадку Запорізької АЕС фіксувалися неодноразово розміщення росіянами військової техніки безпосередньо на території АЕС, мінування, але Гроссі цього не помічав. Гросі намагається продемонструвати, що нічого нема страшного в окупації Запорізької АЕС. При цьому у випадку Курської АЕС, до якої ще й близько не дійшли бойові дії, він поводить себе по-іншому”, – вважає Петро Олещук.
Що ще заявляв Гроссі під час візиту на Курську АЕС
За словами самого ж Гроссі, головна мета його приїзду до Курської АЕС – оцінити ситуацію що склалася на станції. Мовляв на АЕС він прибув за викликом президента росії путіна.
“У районі Курської АЕС дійсно була небезпека ядерного інциденту. Я прийняв пропозицію Володимира Путіна відвідати станцію, оскільки МАГАТЕ є міжнародною організацією, яка по всьому світу відповідає за забезпечення режиму ядерної та енергетичної безпеки атомних об’єктів”, – повідомив Гроссі під час підсумкової пресконференції.
Також він заявив, що МАГАТЕ хоче “запобігти удару по Курській АЕС”.
“Метою мого приїзду було особисто оцінити обстановку на Курській АЕС, і спільно з російськими колегами знайти якесь рішення ситуації, що склалася. Виходячи з того, що мені вдалося побачити сьогодні на станції, я можу сказати, що станція експлуатується в режимі, дуже близькому до нормального”, – сказав Гроссі та зазначив, що наступного тижня прибуде в Україну, а потім знову поїде до росії.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
“Брудні бомби” як провокація росіян
Через операцію, яку проводить ЗСУ на Курщині, МАГАТЕ ще 9 серпня закликало росію та україну до “стриманості”, щоб “уникнути ядерної аварії з потенційними серйозними радіологічними наслідками”, бо вже тоді бойові дії потенційно наближалися до АЕС.
Раніше повідомлялося, що російські окупанти можуть готувати ядерну провокацію на Курській або Запорізькій атомній електростанціях, щоб звинуватити в ній Україну.
РОЗБІР ВІД ЗСУ просуваються на Курщині, а на Запорізькій АЕС виникає пожежа: чи пов’язані ці події та чого чекати далі?
Авторка: Альона Капліна